Od příštího roku participativní rozpočet v novém aneb podílejte se na proměně části města už od počátku

Zastupitelstvo města na svém posledním zasedání rozhodlo o zásadní proměně tzv. participativního rozpočtu, který funguje ve městě už 6 let. Jeho principem je, že občané města mohou svým hlasováním rozhodnout o výběru akce, která se na městě uskuteční. Doposud byl však výběr částečně uzavřený – dostávali jste na výběr z akcí, které již byly předpřipravené ze strany města, a to zejména z důvodu reálné realizovatelnosti a časovému hledisku. Nyní jsme se však rozhodli začít s přípravou participativního rozpočtu rok dopředu, což umožňuje využít možnosti vaší participace naplno.

Proto vás nyní, v 1. fázi participativního rozpočtu na rok 2025, oslovujeme se zcela volnou poptávkou na projekt, který by město mělo ve městě realizovat, aby se vám lépe žilo či se vám na městě něco více líbilo. Možnosti jsou výběru vychází z Pravidel participativního rozpočtu schválených zastupitelstvem a v podstatě jsou neomezené, avšak pouze v oblasti toho, co může město ovlivnit, tj. týká se to jeho majetku a agendy. Nemůžeme tedy ovlivnit např. stav krajských komunikací, opravit soukromé objekty, zbourat ruinu v soukromém vlastnictví či otevřít zavřený obchod ….

Naopak můžeme zvelebit veřejné prostranství, vysadit stromy, vymyslet efektivnější třídění odpadů, vybudovat osvětlení, obnovit vodní plochu, zřídit dětské hřiště, zřídit odpočinkové místo, zřídit bezbariérový vstup do městské budovy, modernizovat školu, opravit památku, dobudovat chodník, rozšířit parkování….zkrátka cokoliv v oblasti veřejné sféry. Limit na jeden projekt je 500.000 Kč, přičemž podpořeny (tj. realizovány) mohou být 2 projekty.

Prosíme tedy, abyste se ve svých návrzích pohybovali v mezích, co skutečně město může do roku připravit a následně realizovat. Za tímto účelem jsme vytvořili jednoduchý dotazník, po jehož vyplnění dojde k odeslání na městský úřad k vyhodnocení hlasování. Hlasovat můžete až do 30. dubna letošního roku. Poté budou návrhy vyhodnoceny, vyřazeny návrhy, které nemůže město z důvodu majetkoprávních či zákonných realizovat a následně proběhne další kolo hlasování o vámi podaných návrzích. Neváhejte a zapojte se do hlasování! Budeme se velmi těšit na vaše návrhy.

Pokud si nejste jisti, jestli v případě vašeho projektu jde o majetek či agendu města, nebojte se projekty konzultovat na Odboru rozvoje a životního prostředí, kde vám rádi poradíme. Pro přehledné zobrazení majetku města v mapové podobě lze využít i městského geoportálu na webu: https://sluknov.obce.gepro.cz, kde lze vpravo v legendě majetek města barevně odlišit od ostatního.

 

Formulář pro podání návrhu projektu

 

Odesláním tohoto formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR pro účely kontaktování autora vybraného projektu.

Soubory ke stažení

clanky14815/pravidla_participativniho_rozpoctu.pdf155 kBPravidla participativního rozpočtu města ŠluknovVloženo: 29. 02. 2024, 09:58h

Buďte s námi ve spojení