Trvalý pobyt občanů ČR upravuje zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel. Místo trvalého pobytu vzniká narozenému či osvojenému občanovi ze zákona a to odvozeně dle trvalého pobytu zpravidla matky či osvojitelky (a v některých případech otce či osvojitele). Později jej může občan kdykoli změnit, případně trvalý pobyt na území ČR zcela ukončit dle § 10 odst. 12 zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel. V posledním jmenovaném případě však občan bez trvalého pobytu nebude moci vykonávat řadu svých práv (volit a být volen, uzavřít manželství, být příjemcem jakékoli dávky státní sociální podpory apod.).
Trvalý pobyt lze mít jen v objektu, který je označen číslem popisným nebo evidenčním (případně orientačním), a který je současně určen k bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci. Přihlášením k trvalému pobytu nevzniká přihlášené osobě žádné právo k objektu, ve kterém má trvalý pobyt, ani k vlastníkovi dotčené nemovitosti.
Správní řízení o zrušení trvalého pobytu je zpravidla zahajováno na základě návrhu vlastníka nemovitosti nebo jiné oprávněné osoby (nájemce). Zákon stanoví pro zrušení trvalého pobytu v zásadě tři možnosti, kdy ke zrušení trvalého pobytu může dojít. Pokud je trvalý pobyt občanovi z některého zákonného důvodu zrušen, stává se jeho novým trvalým pobytem adresa úřadovny, a to až do doby, kdy si občan sám zvolí jiné místo trvalého pobytu, případně než svůj trvalý pobyt na území České republiky zcela ukončí.
První možností je, že se v řízení o zrušení trvalého pobytu zjistí, že zápis trvalého pobytu byl proveden na základě pozměněných, neúplných nebo padělaných dokladů, a nebo na základě nepravdivě nebo nesprávně uvedených skutečností. Mohlo by se jednat například o situaci, kdy ohlašovně je předložena nájemní smlouva, která ve skutečnosti nebyla podepsána vlastníkem nemovitosti atp.
Další možností pro zrušení trvalého pobytu je situace, kdy nemovitost, ve které je dotčený občan hlášen k trvalému pobytu zanikne a nebo je dále nezpůsobilá k trvalému užívání za účelem bydlení. Konkrétně se může jednat například o demolici konkrétního objektu.
Poslední zákonem zmíněná možnost je v praxi patrně nejčastější. Jedná se o situace, kdy si vlastník objektu nebo jeho oprávněný uživatel (například nájemce dle platné nájemní smlouvy) nepřeje další trvání trvalého pobytu určité osoby (bývalé manželky či manžela, syna či dcery, bývalého partnera či partnerky apod.). V takovém případě je však navrhovatel v řízení o zrušení trvalého pobytu povinen prokázat nejen zánik užívacího práva k bytu (například prokázat ukončení původní nájemní smlouvy dohodou nebo výpovědí), ale současně také skutečnost, že daná osoba v bytě již nežije (tuto skutečnost lze doložit svědecky nebo šetřením na místě).
MěÚ Šluknov, nám. Míru 1, 407 77 Šluknov
Odbor vnitřní správy
Evidence obyvatel (přízemí, dveře č. 4)
Silvie Slavíková, DiS.
Tel.: 412 315 312, e-mail: slavikova@mesto-sluknov.cz
Po a St: 7:30 - 11:30 a 12:30 - 16:30, ostatní dny po telefonické domluvě
Oprávněná osoba dokládá k žádosti:
- nájemní smlouvu nebo výpis z katastru nemovitostí (současný), tedy vztah k danému objektu
- rozhodnutí soudu o zbavení užívacího práva k bytu (nebo objektu) osoby, jíž má být údaj zrušen
- ukončení nájemní smlouvy, předávací protokol k bytu
- u rozvedených manželů rozvodový rozsudek, dohodu o dalším užívání bytu pro dobu po rozvodu
- u družstev výpis z obchodního rejstříku
popř. rozsudek o vyklizení bytu nebo vyrozumění o vyklizení bytu apod
100,- Kč za osobu