Trvalý pobyt občanů ČR upravuje zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel. Místo trvalého pobytu vzniká narozenému či osvojenému občanovi ze zákona a to odvozeně dle trvalého pobytu zpravidla matky či osvojitelky (a v některých případech otce či osvojitele). Později jej může občan kdykoli změnit, případně trvalý pobyt na území ČR zcela ukončit dle § 10 odst. 12 zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel. V posledním jmenovaném případě však občan bez trvalého pobytu nebude moci vykonávat řadu svých práv (volit a být volen, uzavřít manželství, být příjemcem jakékoli dávky státní sociální podpory apod.).
Trvalý pobyt lze mít jen v objektu, který je označen číslem popisným nebo evidenčním (případně orientačním), a který je současně určen k bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci. Přihlášením k trvalému pobytu nevzniká přihlášené osobě žádné právo k objektu, ve kterém má trvalý pobyt, ani k vlastníkovi dotčené nemovitosti.
Občan si může jako místo trvalého pobytu zvolit v zásadě jakoukoli adresu. Při ohlášení změny místa trvalého pobytu je občan povinen vyplnit a podepsat přihlašovací lístek, prokázat svou totožnost občanským či jiným obdobným dokladem a zpravidla doložit své vlastnické či užívací právo k nemovitosti, ve které ohlašuje trvalý pobyt. Výpis z katastru nemovitostí není třeba doložit, pokud si existenci vlastnického práva může ohlašovna ověřit bezúplatným dálkovým přístupem do katastru nemovitostí.
Právo na ohlášení konkrétní adresy jako místa trvalého pobytu závisí zejména na prokázání oprávnění užívat konkrétní nemovitost. Právo užívat nemovitost má v první řadě každý její vlastník a dále pak každý, s jehož trvalým pobytem vlastník nemovitosti výslovně souhlasí. Podpis vlastníka nemovitosti na uděleném souhlasu musí být úředně ověřen, samozřejmě s výjimkou situace, kdy se vlastník nemovitosti osobně dostaví na ohlašovnu společně s ohlašovatelem trvalého pobytu.
Písemný souhlas vlastníka nemovitosti ale není třeba doložit ve všech případech, protože oprávnění užívat nemovitost lze prokázat i jiným způsobem, zpravidla uzavřenou nájemní smlouvou. Na základě platné nájemní smlouvy, která na rozdíl od souhlasu vlastníka nemusí být opatřena úředně ověřeným podpisem, může trvalý pobyt nahlásit nejen nájemce, ale i každý, kdo se společně s ním v pronajatém bytě zdržuje. Ohlašovna následně oznámí vlastníku nemovitosti změnu v počtu přihlášených osob k trvalému pobytu. Jméno, příjmení a datum narození přihlášených osob ohlašovna sdělí vlastníkovi až na jeho písemnou žádost o takové konkrétní informace.
V zákoně stanovených případech vzniká občanovi trvalý pobyt na adrese ohlašovny. Jedná se o případy novorozených dětí, u nichž se nepodařilo zjistit trvalý pobyt matky ani otce (pak mají tyto děti trvalý pobyt na adrese ohlašovny, v jejímž územním obvodě se narodily). Dalším, a v praxi častějším případě, vzniká trvalý pobyt na adrese ohlašovny tak, že ohlašovna původně zapsaný trvalý pobyt zruší.
MěÚ Šluknov, nám. Míru 1, 407 77 Šluknov
Evidence obyvatel (přízemí, dveře č. 4)
Silvie Slavíková, DiS.
Tel.: 412 315 312, e-mail: slavikova@mesto-sluknov.cz
Po a St: 7:30 - 11:30 a 12:30 - 16:30, ostatní dny po telefonické domluvě
Správní poplatek za změnu trvalého pobytu činí 50 Kč za osoby uvedené na jednom přihlašovacím lístku. Osoby do 15 let jsou tohoto poplatku osvobozeny.