Právní úprava vzniku manželství je obsažena v hlavě první části druhé občanského zákoníku. Občanský zákoník zakotvuje dvě formy uzavření manželství, a to občanský a církevní sňatek. O církevní sňatek se jedná tehdy, projeví-li snoubenci vůli, že spolu vstupují do manželství, osobně před orgánem církve nebo náboženské společnosti oprávněné k tomu podle zvláštního právního předpisu. Oprávnění církve nebo náboženské společnosti konat obřady, při nichž jsou uzavírány církevní sňatky, zakládá zákon č. 3/2002 Sb., o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností a o změně některých zákonů (zákon o církvích a náboženských společnostech), ve znění pozdějších předpisů.
Jednou z podmínek pro uzavření církevního sňatku je, že bude příslušnému orgánu církve nebo náboženské společnosti snoubenci předloženo osvědčení o sňatečné způsobilosti vydané matričním úřadem, v jehož správním obvodu má být manželství uzavřeno. Smyslem tohoto dokladu je, aby osoba, která prokázala odborné znalosti matriční zkouškou, posoudila, že neexistuje zákonná překážka pro uzavření manželství.
Pro obě formy uzavření manželství občanský zákoník předepisuje předoddavkové řízení před matričním úřadem, v jehož správním obvodu má být manželství uzavřeno. Jedná se o určitý úřední postup, při němž snoubenci předloží matričnímu úřadu zákonem stanovené doklady a jehož cílem je osvědčit totožnost snoubenců a zjistit, zda jsou právně způsobilí manželství uzavřít. V případě církevního sňatku ukončí matriční úřad předoddavkové řízení tím, že poté, co shledá, že snoubenci splňují všechny požadavky stanovené zákonem pro uzavření manželství, vydá osvědčení o způsobilosti uzavřít manželství. Toto osvědčení musí snoubenci předložit oddávajícímu dříve, než přistoupí ke sňatečnému obřadu. Osvědčení musí obsahovat potvrzení o tom, že snoubenci splnili všechny požadavky stanovené zákonem pro uzavření manželství. Od vydání tohoto osvědčení do sňatečného obřadu nesmí uplynout více než šest měsíců.
Podle ustanovení § 677 občanského zákoníku manželství nevznikne, pokud nebyly splněny takové náležitosti, na jejichž splnění je k tomu, aby manželství vzniklo, nutno bezvýhradně trvat. V případě církevního sňatku je takovou nezbytnou náležitostí i skutečnost uzavření sňatku před orgánem oprávněné církve. Další nezbytnou podmínkou, která musí být splněna, aby manželství církevním sňatkem vzniklo, je vydání osvědčení matričního úřadu, že snoubenci splnili všechny požadavky zákona pro uzavření manželství, jakož i to, že mezi vydáním tohoto osvědčení a uzavřením sňatku uplynula doba nejvýše šest měsíců. Uvedená podmínka nemusí být splněna v případě, že život alespoň jednoho ze snoubenců je přímo ohrožen. Nebylo-li potřebné osvědčení vydáno nebo uplynula-li od jeho vydání do uzavření sňatku doba delší než šest měsíců a neprovádí-li se sňatečný obřad v přímém ohrožení života snoubence, manželství při církevním obřadu nevznikne.
- zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů,
- zákon č. 3/2002 Sb., o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností a o změně některých zákonů (zákon o církvích a náboženských společnostech), ve znění pozdějších předpisů,
- zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o matrikách"),
- vyhláška č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Snoubenci nebo jejich zplnomocnění zástupci. Požádají-li snoubenci o vydání osvědčení prostřednictvím zmocněnce, musí být jejich podpisy na plné moci úředně ověřeny.
Církevní sňatek se uskutečňuje na místě určeném vnitřními předpisy oprávněné církve nebo náboženské společnosti. Po výběru místa uzavření manželství se snoubenci dostaví k matričnímu úřadu, v jehož správním obvodu chtějí manželství uzavřít, a vyplní dotazník k uzavření manželství. K vyplněnému dotazníku předloží doklady potřebné k prokázání své totožnosti, k ověření způsobilosti k uzavření manželství a další doklady stanovené zákonem o matrikách (§ 33-37 zákona o matrikách). Stanovené doklady není nutné předkládat, pokud si matriční úřad skutečnosti v nich uvedené ověří z jím vedené matriční knihy nebo z informačních systémů veřejné správy. Doklady předkládané k uzavření manželství musí mít náležitosti veřejné listiny. Cizozemské veřejné listiny musí být opatřeny úředním překladem do českého jazyka a potřebnými ověřeními, nestanoví-li mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána, jinak. Občanský zákoník připouští možnost prominutí dokladů, pokud je jejich opatření spojeno s těžko překonatelnou překážkou. Matriční úřad posoudí důvody snoubenců k prominutí předložení dokladů ve správním řízení a vydá o tom rozhodnutí.
Pokud se snoubenci rozhodnou uzavřít manželství církevní formou, předloží matričnímu úřadu kromě dotazníku k uzavření manželství a stanovených dokladů rovněž žádost o vydání osvědčení k církevnímu sňatku. V žádosti snoubenci kromě svých osobních údajů uvedou, před kterou církví nebo náboženskou společností chtějí manželství uzavřít, a rovněž datum a místo uzavření manželství. Matriční úřad nejprve ověří, zda církev nebo náboženská společnost, před kterou chtějí snoubenci manželství uzavřít, je k uzavírání církevních sňatků oprávněna. Rovněž ověří, zda místo uzavření manželství spadá do správního obvodu matričního úřadu, a zda od doby vydání osvědčení do plánovaného data uzavření manželství neuplyne doba delší než 6 měsíců. Poté matriční úřad na základě předložených dokladů posoudí splnění podmínek pro uzavření manželství a jsou-li všechny podmínky splněny, vydá snoubencům osvědčení o tom, že splnili všechny požadavky občanského zákoníku pro uzavření církevního sňatku. V případě, že matriční úřad vydá osvědčení, nevydává již rozhodnutí ve správní řízení. Pouze, pokud by žádosti o vydání osvědčení nevyhověl, vydá zamítavé rozhodnutí. V odůvodnění rozhodnutí musí být podrobně uvedeno, proč nelze žádosti vyhovět. Osvědčení k církevnímu sňatku matriční úřad vydá ve dvojím vyhotovení. Toto osvědčení je platné po dobu šesti měsíců ode dne jeho vydání, tato skutečnost je na osvědčení výslovně uvedena. Pokud dojde ke sňatečnému projevu vůle bez zákonem stanovených podmínek, tedy i bez podstoupení předoddavkového řízení před matričním úřadem a vydání osvědčení, bude se jednat o zdánlivé manželství, které nevyvolává žádné právní následky a nemá pro snoubence žádný právní význam. Jestliže by však k uzavření manželství došlo v případě přímého ohrožení života snoubenců, manželství by vzniklo. Matriční úřad při vydávání osvědčení snoubence poučí, že pokud by církevní sňatek proběhl po uplynutí šesti měsíců ode dne vydání osvědčení, manželství by nevzniklo.
Po uzavření církevního sňatku je oddávající povinen doručit matričnímu úřadu do tří pracovních dnů od uzavření manželství protokol o uzavření manželství. Na základě protokolu o uzavření manželství matrikář provede zápis do knihy manželství. Do oddílu svazku matriční knihy "Záznamy a opravy před podpisem" se uvede, před kterou církví nebo náboženskou společností bylo manželství uzavřeno a rovněž, že bylo předloženo osvědčení. Osvědčení k uzavření církevního sňatku se založí do sbírky listin k ostatním listinám, které byly podkladem k provedení matričního zápisu. Z uzavřeného matričního zápisu vydá matrikář oddací list. Oddací list je veřejnou listinou, kterou se prokazuje uzavření manželství. Matriční úřad po uzavření manželství zapíše údaj o uzavření manželství a případné změně příjmení do agendového informačního systému evidence obyvatel.
Vzor "Osvědčení k uzavření církevního sňatku" je uveden v příloze č. 2 bod 15 vyhlášky č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
K předooddavkovému řízení, vydání osvědčení k církevnímu sňatku, zápisu do matriční knihy a všem souvisejícím činnostem je příslušný matriční úřad podle místa uzavření manželství. Matriční úřady jsou určeny a jejich správní obvody vymezeny Ministerstvem vnitra vyhláškou č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Působnost na úseku matrik vykonává matrikář. Podle § 9 zákona o matrikách může být matrikářem občan České republiky, který je zaměstnancem obce, prokázal odborné znalosti zkouškou u krajského úřadu, popřípadě zkouškou zvláštní odborné způsobilosti na úseku matrik a státního občanství podle zvláštního zákona.
Matrikář a tajemník matričního úřadu mají podle § 9 odst. 6 zákona o matrikách při výkonu matriční činnosti postavení úřední osoby.
Na vydání osvědčení k církevnímu sňatku se uplatní lhůty stanovené správním řádem. Jsou-li splněny předpoklady pro vydání osvědčení, vydá matriční úřad požadovaný doklad bez zbytečného odkladu. Pokud nelze osvědčení vydat bezodkladně, matriční úřad je povinen rozhodnout o žádosti o vydání osvědčení do 30 dnů; ve zvlášť složitých případech rozhodne nejdéle do 60 dnů.
Po uzavření církevního sňatku je oddávající povinen doručit matričnímu úřadu do tří pracovních dnů od uzavření manželství protokol o uzavření manželství.
Vedení matričních knih a úkony zabezpečované v souvislosti s vedením matričních knih jsou výkonem státní správy a podléhají kontrole výkonu přenesené působnosti podle zákona č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád) a podle ustanovení § 129 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů.
Zákon o matrikách stanoví úřadu s rozšířenou působností povinnost provádět kontrolu vedení matričních knih a sbírek listin, a to u všech matričních úřadů ve svém územním obvodu nejméně jednou ročně. Krajský úřad kontroluje výkon přenesené působnosti na úseku matrik, užívání a změny jména a příjmení u úřadů s rozšířenou působností ve svém správním obvodu nejméně jednou ročně. Podle § 4b zákona o matrikách Ministerstvo vnitra kontroluje výkon přenesené působnosti na úseku matrik u matričních úřadů, obecních úřadů obcí s rozšířenou působností a u krajských úřadů.
Podle ustanovení § 2 odst. 2 písm. a) zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích, se fyzická osoba dopustí přestupku tím, že úmyslně uvede nesprávný nebo neúplný údaj správnímu orgánu anebo mu požadovaný údaj zatají nebo uvede nesprávný anebo neúplný údaj v čestném prohlášení u správního orgánu. Za přestupek lze uložit pokutu do 20 000 Kč.
Podle ustanovení § 2 odst. 2 písm. b) zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích, se fyzická osoba dopustí přestupku tím, že úmyslně uvede nesprávný nebo neúplný údaj správnímu orgánu anebo mu požadovaný údaj zatají za účelem získání neoprávněné výhody. Za přestupek lze uložit pokutu do 50 000 Kč.
Podle § 79a zákona o matrikách se fyzická osoba dopustí přestupku tím, že úmyslně zničí, poškodí nebo zneužije osvědčení, že snoubenci splnili všechny požadavky pro uzavření církevního sňatku. Za přestupek lze uložit pokutu do 10 000 Kč.
Byl-li uzavřen církevní sňatek, nelze následně uzavřít občanský sňatek. Pokud je nejprve uzavřeno manželství církevní formou, je vyloučena jakákoli podoba obřadu civilního. V tomto ohledu je důsledně dbáno na skutečnost, že manželství před církví bylo uzavřeno, a následně nelze dvěma osobám umožnit učinit "další sňatečný projev vůle" před orgánem veřejné moci, neboť "civilní obřady" nejsou zákonem upraveny. To platí i v případě, že manželství bylo církevní formou uzavřeno v cizině.
Byl-li uzavřen občanský sňatek, nemají následné náboženské obřady právní následky. Je-li uzavřen občanský sňatek, druhý sňatečný projev vůle nemůže mít právní význam. Zákon proto v takovém případě používá výrazu "náboženské obřady". Tyto obřady nemají statusové důsledky. U těchto následných náboženských obřadů oddávající nevyžadují osvědčení o sňatečné způsobilosti a nedoručují matričnímu úřadu protokol o uzavření manželství.
V případě nevyhovění žádosti o vydání osvědčení k církevnímu sňatku je možno podat odvolání do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí prostřednictvím úřadu, který rozhodnutí vydal.
- Zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel), ve znění pozdějších předpisů.
- Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
- Zákon č. 91/2012 Sb., o mezinárodním právu soukromém, ve znění pozdějších předpisů.
MěÚ Šluknov, nám. Míru 1, 407 77 Šluknov
Odbor vnitřní správy
Matrika (přízemí, dveře č. 4)
Jana Galbavá
Tel.: 412 315 311, e-mail: galbava@mesto-sluknov.cz
Po a St: 7:30 - 11:30 a 12:30 - 16:30, ostatní dny po telefonické domluvě
Nutná je přítomnost obou snoubenců!
- Uzavření manželství mezi snoubenci, kteří jsou občany České republiky
- Snoubenec, který je cizincem k předepsanému dotazníku připojí
Poplatek za uzavření manželství mezi snoubenci, kteří nemají trvalý pobyt na území České republiky činní 3.000 Kč. Poplatek za uzavření manželství mezi snoubenci, z nichž pouze jeden má trvalý pobyt na území České republiky činní 2.000 Kč. Poplatek za vydání povolení uzavřít manželství mimo stanovenou dobu nebo mimo úředně určenou místnost činní 1.000 Kč.
Uzavření manželství ve Šluknovském zámku dále vyžaduje nutnost pronájmu vybraných prostor v zámku (hlavní sál, zámecký park). Prohlídka je možná na základě dohody s pracovnicemi Regionálního informačního centra. Cena vyplívá z provozního a návštěvního řádu areálu Šluknovského zámku, který naleznete zde. Informace o ceně podá matrikářka.
Za uzavření manželství v obřadní síni Městského úřadu Šluknov v sobotu od 9:00 do 13:00 hod. se správní poplatek neplatí.