Občanský zákoník v ustanovení § 759 zakotvuje právo rozvedeného manžela, který přijal příjmení druhého manžela, ve lhůtě do šesti měsíců po rozvodu manželství oznámit matričnímu úřadu, že přijímá zpět své dřívější příjmení. To platí i tehdy, hodlá-li manžel, který přijal příjmení druhého manžela s tím, že bude ke společnému příjmení připojovat své dosavadní příjmení, užívat napříště jen své dřívější příjmení.
Dřívějším příjmením se rozumí příjmení bezprostředně předchozí, to znamená příjmení, se kterým rozvedený manžel do manželství vstupoval. Rozhodnutí vrátit se k užívání předchozího příjmení je svobodnou volbou rozvedeného manžela, druhý manžel nemá právní prostředek, jak bývalého manžela ke změně příjmení donutit. Občanský zákoník výslovně stanoví, že své rozhodnutí o tom, že se vrací k předchozímu příjmení, rozvedený manžel ve stanovené lhůtě oznámí matričnímu úřadu bez dalšího. Matriční úřad změnu příjmení nepovoluje ani o této změně nevydává rozhodnutí, toto oznámení bere na vědomí. Povinností matričního úřadu je pouze zkoumat, zda oznámení je učiněno v šestiměsíční zákonné lhůtě. Podle § 71 zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, se oznámení rozvedeného manžela zapíše do knihy manželství.
- zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů,
- zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o matrikách"),
- vyhláška č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Oznámení o přijetí dřívějšího příjmení po rozvodu manželství může učinit rozvedený manžel, který při uzavření manželství přijal příjmení druhého manžela.
Postup matričního úřadu při zápisu oznámení o užívání příjmení po rozvodu je upraven vyhláškou č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Oznámení o přijetí svého dřívějšího příjmení, popřípadě upuštění od užívání společného příjmení vedle příjmení dřívějšího lze učinit ústně do protokolu nebo písemně u kteréhokoli matričního úřadu. Matriční úřad ověří údaje uvedené v oznámení z předloženého průkazu totožnosti, dokladu o rozvodu manželství s údajem o právní moci a oddacího listu. Oddací list se nepředkládá v případě, že se oznámení činí u matričního úřadu v místě uzavření manželství. Je-li v tomto případě v matriční knize již zapsán rozvod manželství, nevyžaduje se rovněž předložení dokladu o rozvodu manželství.
Matriční úřad, který přijímá oznámení o přijetí dřívějšího příjmení je povinen zkoumat dodržení zákonem stanovené šestiměsíční lhůty. Při počítání lhůty se uplatní pravidla stanovená správním řádem. Podle § 40 odst. 1 správního řádu lhůta určená podle měsíců končí uplynutím toho dne, který se svým označením shoduje se dnem, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek lhůty; není-li v měsíci takový den, končí lhůta posledním dnem měsíce. Připadne-li konec lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejbližší příští pracovní den.
O oznámení o užívání příjmení po rozvodu vydá matrikář matričního úřadu, u něhož bylo oznámení učiněno, oznamovateli potvrzení. V případě, že matriční úřad oznamovateli nevyhoví v plném rozsahu, vydá o tom rozhodnutí, proti kterému je možné podat odvolání. Nesplňuje-li oznámení předepsané náležitosti, postupuje matriční úřad podle správního řádu a vyzve oznamovatele k doplnění. Stanoví mu k tomu přiměřenou lhůtu a upozorní ho, že pokud ve stanovené lhůtě podání nedoplní, řízení bude zastaveno.
O oznámení o přijetí dřívějšího příjmení provede matriční úřad příslušný podle místa uzavření manželství dodatečný záznam do příslušné matriční knihy. Po provedení zápisu se vydá nový oddací list a do poznámky se uvede, od kdy rozvedený manžel užívá své dřívější příjmení. Údaj o změně příjmení zapíše matrikář matričního úřadu příslušného k provedení dodatečného záznamu do knihy manželství do agendového informačního systému evidence obyvatel.
Je-li oznámení učiněno u matričního úřadu, u něhož není uzavření manželství zapsáno, postoupí matrikář písemné oznámení rozvedeného manžela spolu se stanovenými doklady matričnímu úřadu příslušnému podle místa uzavření manželství.
Formuláře nejsou stanoveny.
Změna příjmení, k níž dochází prohlášením rozvedeného manžela, že přijímá opět své dřívější příjmení, popřípadě, že upouští od užívání společného příjmení vedle příjmení dřívějšího, je osvobozena od správního poplatku, byla-li tato skutečnost oznámena do šesti měsíců po nabytí právní moci rozsudku o rozvodu manželství.
Za vydání povolení změny příjmení na dřívější příjmení po uplynutí výše uvedené lhůty uhradí žadatel správní poplatek podle položky 11 sazebníku zákona o správních poplatcích ve výši 100 Kč. Dřívějším příjmením se pro účely zákona o správních poplatcích rozumí jen nejblíže předcházející příjmení.
Za vydání povolení změny příjmení na jiné než bezprostředně předcházející příjmení uhradí žadatel podle položky 11 sazebníku zákona o správních poplatcích správní poplatek ve výši 1 000 Kč.
Pokud bude zmeškána 6 měsíční lhůta, je možné požádat o změnu příjmení - správní poplatek v tomto případě činí 100 Kč.
Matriční úřady jsou určeny a jejich správní obvody vymezeny Ministerstvem vnitra vyhláškou č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon o matrikách. Působnost na úseku matrik vykonává matrikář. Podle § 9 zákona o matrikách může být matrikářem občan České republiky, který je zaměstnancem obce, prokázal odborné znalosti zkouškou u krajského úřadu, popřípadě zkouškou zvláštní odborné způsobilosti na úseku matrik a státního občanství podle zvláštního zákona.
Matrikář a tajemník matričního úřadu mají podle § 9 odst. 6 zákona o matrikách při výkonu matriční činnosti postavení úřední osoby.
Oznámení o přijetí dřívějšího příjmení lze učinit ve lhůtě do šesti měsíců po rozvodu manželství.
Zmeškání zákonem stanovené lhůty nelze prominout. Po uplynutí šestiměsíční lhůty po právní moci rozhodnutí o rozvodu, může rozvedený manžel požádat příslušný matriční úřad o povolení změny příjmení podle § 72 zákona o matrikách. O žádosti o povolení změny příjmení rozhoduje ve správním řízení matriční úřad podle místa trvalého pobytu žadatele.
Šestiměsíční lhůta začíná běžet od data nabytí právní moci rozsudku soudu o rozvodu manželství, vysloveného příslušným obecným soudem v České republice.
Jde-li o pravomocné rozhodnutí soudu cizího státu, kdy se rozhodnutí uznává na základě zvláštního rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky, začíná lhůta běžet dnem nabytí právní moci rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky.
Šestiměsíční lhůta běží od data nabytí právní moci cizozemského rozsudku v těchto případech:
- Jde-li o cizozemský rozsudek soudu o rozvodu manželství, vyslovený ve státě, se kterým má Česká republika uzavřenou dvoustrannou smlouvu, podle níž není třeba uznávat rozhodnutí o rozvodu manželství Nejvyšším soudem ČR. Seznam států, s nimiž má Česká republika uzavřené takovéto dvoustranné smlouvy, je uveden na webových stránkách Ministerstva spravedlnosti České republiky: portal.justice.cz.
- Pokud byl cizozemský rozsudek vysloven ve státě, který přistoupil k Úmluvě o uznávání rozvodu a zrušení manželského soužití (Haagská úmluva, vyhláška č. 131/1976 Sb.). Seznam smluvních států Haagské úmluvy lze vyhledat na stránkách Haagské konference o mezinárodním právu soukromém na webové stránce www.hcch.net.
- Jde-li o rozsudek soudu o rozvodu manželství, vyslovený v členském státě Evropské unie (s výjimkou Dánska), kde není dle Nařízení Rady (ES) č. 2201/2003 zásadně zapotřebí žádného zvláštního řízení.
Vedení matričních knih a úkony zabezpečované v souvislosti s vedením matričních knih jsou výkonem státní správy a podléhají kontrole výkonu přenesené působnosti podle zákona č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád) a podle ustanovení § 129 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů.
Zákon o matrikách stanoví úřadu s rozšířenou působností povinnost provádět kontrolu vedení matričních knih a sbírek listin, a to u všech matričních úřadů ve svém územním obvodu nejméně jednou ročně. Krajský úřad kontroluje výkon přenesené působnosti na úseku matrik, užívání a změny jména a příjmení u úřadů s rozšířenou působností ve svém správním obvodu nejméně jednou ročně. Podle § 4b zákona o matrikách Ministerstvo vnitra kontroluje výkon přenesené působnosti na úseku matrik u matričních úřadů, obecních úřadů obcí s rozšířenou působností a u krajských úřadů.
Podle § 79a zákona o matrikách se přestupku dopustí fyzická osoba tím, že v rozporu s § 61 odst. 1 a § 68 odst. 1 zákona o matrikách úmyslně neužívá v úředním styku jméno, popřípadě jména nebo příjmení, popřípadě více příjmení, která jsou uvedena na matričním dokladu vydaném matričním úřadem v České republice. Za přestupek lze uložit pokutu do 10 000 Kč.
Doklady předkládané k oznámení o přijetí předchozího příjmení po rozvodu manželství musí mít náležitosti veřejné listiny. Cizozemské veřejné listiny musí být opatřeny úředním překladem do českého jazyka a potřebnými ověřeními, nestanoví-li mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána, jinak.
Po přijetí dřívějšího příjmení nebo upuštění od užívání společného příjmení je třeba požádat o vydání nového občanského průkazu.
Proti rozhodnutí matričního úřadu o zamítnutí oznámení o přijetí dřívějšího příjmení nebo upuštění od společného příjmení lze podat odvolání do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí prostřednictvím úřadu, který rozhodnutí vydal.
- zákon č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, ve znění pozdějších předpisů,
- zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel), ve znění pozdějších předpisů,
- zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů,
- zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů,
- mezinárodní smlouvy, jimiž je Česká republika vázána.
MěÚ Šluknov, nám. Míru 1, 407 77 Šluknov
Odbor vnitřní správy
Matrika (přízemí, dveře č. 4)
Jana Galbavá
Tel.: 412 315 311, e-mail: galbava@mesto-sluknov.cz
Po a St: 7:30 - 11:30 a 12:30 - 16:30, ostatní dny po telefonické domluvě
Platný doklad totožnosti. Oddací list, doklad o rozvodu manželství s doložkou o nabytí právní moci.