Na podzim byla dokončena většina letošních investičních akcí

V průběhu podzimních měsíců se ještě před pádem zimy podařilo dokončit většinu letos rozběhnutých stavebních akcí. Kromě úpravy prostranství u autobusové zastávky Benar, které jsme věnovali samostatný článek, to byly ještě následující akce.

Na podzim byla dokončena většina letošních investičních akcí

Na základě výběru obyvatel města v tzv. participativním rozpočtu probíhá od jarních měsíců oprava hřbitovní kaple, která zcela proměnila vzhled této historické stavby. Byla vyměněna střešní krytina, vnitřní vybavení (dlažby, katafalk, nábytek, nové ozvučení), dokončen bezbariérový přístup do kaple z nově vybudovaného parkoviště a zcela novou podobu dostala fasáda. Přestože práce byly provedeny ve velmi dobré kvalitě, došlo vzhledem k vytížení stavební firmy k prodlevě, za kterou bude firmě uložena sankce. Za prodlevu a delší znemožnění uskutečnit poslední rozloučení ve Šluknově se obyvatelům města velmi omlouváme. O možnosti užívání kaple vás budeme ihned po předání stavby bez vad a nedodělků informovat.

Velkou proměnou došlo i doposud nepříliš využitá zahrada mateřské školy Žižkova. V rámci akce, kterou byla podpořena dotací ze Státního fondu životního prostředí ČR ve výši 500.000 Kč, byla zahrada upravena přírodě blízkém stylu. Novou dominantou se stal velký herní prvek z akátového dřeva – tvrz. Rovněž bylo zřízeno malé hlediště pro hry, ohniště, kompostéry, venkovní učebna, hmyzí domek, venkovní pítko, zeleninové záhonky či pocitový chodník. Vše bylo doplněno bohatou výsadbou zeleně – keřů, travin i stromů.

Nově opravená silnice v ulici T. G. M. byla ze strany města doplněna o nové přechody pro chodce. Původní, nebezpečný a nedostačující přechod u ZŠ byl stavebně upraven, posunut a obnoveno dopravní značení, včetně bočního přechodu přes ulici Tyršova. Nově pak byl zřízen přechod pro chodce u frekventované křižovatky za knihovnou. Nyní ještě probíhají díky podpoře od Nadace ČEZ práce na osvětlení všech přechodů, aby byly bezpečné i v ranních a večerních hodinách.

Za zmínku určitě stojí i pokračování postupných oprav hasičské zbrojnice ve Šluknově. Dle domluvy se členy SDH a HZS byla v letošním roce zřízena nová elektroinstalace a vytápění – stávající již byla zcela nedostačující a pohledová změť potrubí i kabelů hyzdila celou budovu. Spolu s těmito inženýrskými sítěmi byly provedeny i nové konstrukce podlah v garážích. V této souvislosti bych velmi rád poděkoval zejména členům HZS, kteří přečkali více než tříměsíční rekonstrukci za provozu, někdy ve velmi nepříjemných podmínkách.

Přikládáme několik fotografií z uskutečněných akcí.

Za ORŽP MěÚ Šluknov Mgr. Martin Chroust