Kam můžete posílat peníze na pomoc Ukrajině? Přehled oficiálních sbírek a tipy na pomoc

ADRA
Na veřejnou sbírku je možné přispívat prostřednictvím portálu Darujme.cz – darujme.cz/SOSADRA nebo přímo na číslo účtu 66888866/0300, variabilní symbol 500

ČLOVĚK V TÍSNI
Pomoci lze přes webové stránky Člověk v tísni (clovekvtisni.cz/darujte/) a následně kliknutím na odkaz „Podpořte sbírku SOS Ukrajina.

ČESKÝ ČERVENÝ KŘÍŽ
Přispět na pomoc Červenému kříži na Ukrajině lze několika způsoby. Jedním je klasický způsob, a to zaslání peněžitého daru na číslo účtu 333999/2700, variabilní symbol 1502.
Finanční pomoc lze rovněž poslat přes webovou stránku cervenykriz.eu a následně buď vyplněním webového formuláře či jednoduše načtením QR kódu.

HUSITSKÁ DIAKONIE
Finanční pomoc lze posílat na transparentní sbírkový účet Husitské diakonie: 2501867242/2010, variabilní číslo 500.

Sbírka paměti národa – sbírka podporuje organizaci Come Back Alive pomáhající ukrajinským vojákům ve válce na Donbasu. Ta poskytuje hlavně technickou, školicí a zdravotní podporu.

Arcidiecézní charita Praha – sbírka na pomoc Ukrajincům, kteří se v souvislosti s válečným konfliktem nacházejí na území pražské arcidiecéze v kritické situaci.

Velvyslanectví Ukrajiny v České republice – zastupitelský úřad Ukrajiny v České republice vyhlásil sbírku na nákup vojenského materiálu pro armádu a tamní domobranu.

Charita České republiky – veřejná sbírka směřuje pomoc primárně obyvatelům zasažených oblastí.

Přispět je možné také zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90.

Fond humanity Českého červeného kříževeřejná sbírka s číslem účtu 333999/2700 a variabilním symbolem 1502. Využít lze i dárcovskou SMS a on-line platbu.

Nabídněte ubytování pro lidi z Ukrajiny

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pátek pro novináře uvedl, že lze v následujících dnech očekávat příchod tisíců až desetitisíců uprchlíků z Ukrajiny.

Lidé, kteří chtějí nabídnout prostor k bydlení, mohou kontaktovat přímo Správu uprchlických zařízení, a to prostřednictvím e-mailu: ubytovaniukrajina@suz.cz.

Nebo mohou využít portál Uprchlíci vítejte, za kterým stojí Sdružení pro integraci a migraci.

Správa uprchlických zařízení dává návod, jak pomoci:

„Děkujeme za spontánní projevy solidarity českých občanů, měst, obcí, institucí i soukromých společností, které nabízejí pomoc v souvislosti se situací na Ukrajině. Velmi si toho vážíme. V případě eskalace situace budeme za nabídky pomoci, především ubytování hromadného typu, velmi rádi. Za tímto účelem zřídila Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra e-mail ubytovaniukrajina@suz.cz, kam je možné konkrétní nabídky posílat. Děkujeme, že se zajímáte.“