Dětská hřiště ve Šluknově

Jak jistě víte, má město Šluknov několik dětských hřišť, tak bych rád sdělil, kde je nalezneme, jak jsou stará a co město Šluknov plánuje v nejbližším období.

• dětské hřiště Sokolská
  • dětské hřiště Lužická
  • dětské hřiště a sportoviště Budišínská
  • dětské hřiště Císařský
  • dětské hřiště Království
PřílohaPDF
Dětská hřiště ve Šluknově

1) dětské hřiště Sokolská

Toto hřiště najdeme mezi ulicemi Sokolská a sv. Čecha, nad objektem Policie ČR. Vybudováno bylo již v roce 2009 a dodavatelem herních prvků byla firma Tomovy parky. Nalezneme zde pružinové houpadlo Koník, houpačku Krokodýl, houpačku Kládovka, prolézačku Mučírna, prolézačku Paraván, Trojhrazdu a infopanel. V průběhu trvání bylo hřiště doplněno o dřevěné palisády, oplocení, odpadkový koš a lavičky.

Vzhledem ke skutečnosti, že se dřevěné palisády pod oplocením začali rozpadat (vyhnívat), byla provedena výměna za betonové. Práce provedly Technické služby Šluknov spol. s r.o. v letošním roce.

2) dětské hřiště Lužická

Dětské hřiště najdeme dle názvu v Lužické ulici. Stejně jako hřiště Sokolská bylo vybudováno v roce 2009 stejným dodavatelem. Nalezneme zde pružinové houpadlo Koník, houpačku Kládovka, prolézačku Supí hnízdo, prolézačku Šapito a infopanel.

Během let se i u tohoto hřiště rozpadly dřevěné palisády, které byly shodně jako u předchozího hřiště nahrazeny betonovými palisádami.

3) dětské hřiště a sportoviště Budišínská

V roce 2011 se zahájila realizace dětského hřiště Budišínská osazením několika herních prvků - pružinová houpadla Kačenka a Koník, malovací tabuli Čmáralka, síťovou přelízku, věžičku se skluzavkou Černovousova věž, dvojjhoupačku, prolézačku Paraván, 2 lavičky a odpadkový koš. V následných letech se vybudovaly dopadové plochy.

V roce 2017 se areál rozšířil o obnovu sportoviště - tréninkového fotbalového hřiště o velikosti 36 x 20 m. Součástí dodávek byly i fotbalové branky, oplocení celého areálu, instalace ochranné sítě mezi dětským hřištěm a sportovištěm, vybudování terénní lavice a přístupové komunikace pro techniku zajišťující budoucí údržbu.

Celkové náklady na sportoviště a oplocení byly v roce 2017 ve výši 716tis. Kč, přičemž dotace Ministerstva vnitra z Programu prevence kriminality byla přiznána ve výši 240tis. Kč.

Na rok 2018 plánujeme doplnění tohoto sportoviště o osvětlení, aby mohli fotbalisté ve městě využívat i zimní trénink po setmění. Očekáváme zde také částečné finanční krytí z dotace Ministerstva vnitra.

4) dětské hřiště Císařský

V roce 2016 bylo rozhodnuto, že město Šluknov zřídí další dětské hřiště. Byly vytipovávány lokality s ohledem na pozemky ve vlastnictví města Šluknov a počet dětí v místních částech. V této etapě vyhrála místní část Císařský.

Práce byly započaty v roce 2016 srovnáním parcely a v roce 2017 pak vybudováním samotného hřiště. Dodavatelem herních prvků byla firma Hřiště hrou a najdeme zde pružinové houpadlo Koník, dvojhoupačku, skluzavku Mamut, síťovou prolézačku Bábovka, 3 lavičky s opěrkou a odpadkový koš. Technické služby Šluknov spol. s r.o. zhotovily dopadové plochy s lemováním z ocelových pažnic a instalaci částečného oplocení, jako ochrana nad stávajícím Šluknovským potokem.

Celková cena za vybudování hřiště byla ve výši 540tis. Kč, přičemž 60tis. Kč obdrželo město jako dar od firmy ČEZ.

5) dětské hřiště Království

Další lokalitou pro vybudování dětského hřiště je plocha hřiště za kostelem sv.Vavřince v Království. V současné době byly zahájeny návrhové práce, aby se vybraly a prostorově umístily herní prvky na ploše. Vybudování proběhne v roce 2018. Úpravu by mělo doznat i nejbližší okolí - osázený ochranný val, oprava přístřešku posezení, ale i možnost vybudování stálého ohniště pro setkávání.

V letošním roce bude pro tuto lokalitu objednána prolézačka Traktor, hrazená z daru firmy ČEZ ve výši 100tis. Kč.