Odkazy na další weby

Nejnovější zpravodajství

Nabídka pozemků ve vlastnictví města vhodných k výstavbě rodinného domu
Nabídka pozemků ve vlastnictví města vhodných k výstavbě rodinného domu

Odbor rozvoje a životního prostředí zpracoval vůbec první ucelený přehled všech pozemků ve vlastnictví města, které jsou dle územního plánu vhodné k výstavbě rodinného domu.

Výroční zpráva Odboru rozvoje a životního prostředí městského úřadu Šluknov za rok 2023
Výroční zpráva Odboru rozvoje a životního prostředí městského úřadu Šluknov za rok 2023

Odbor rozvoje a životního prostředí (ORŽP) předkládá výroční zprávu o činnosti odboru za rok 2023. Činnost odboru byla zajišťována v souladu s Organizačním řádem Městského úřadu Šluknov a schváleným rozpočtem. V roce 2023 ORŽP hospodařil s téměř polovinou celkového objemu rozpočtu města Šluknov a jeho pracovníci se přímo podíleli na realizaci hlavních investičních akcí ve městě.

Svoz popela z uhlí

Jako město máme nabídku na svoz popela z uhlí (vzniklý z topení v bytových jednotkách, rodinných domech, rekreačních objektech apod.), který teď odkládáte do černých nádob na směsný komunální odpad.

AKTUALIZOVÁNO - Město Šluknov nabízí k prodeji pozemky z nově zasíťované lokality "Jihozápad" nad rybníkem Zezulák
AKTUALIZOVÁNO - Město Šluknov nabízí k prodeji pozemky z nově zasíťované lokality "Jihozápad" nad rybníkem Zezulák

V minulém roce jsme dokončili výstavbu inženýrských sítí pro výstavbu 29 pozemků nad rybníkem Zezulák (k dispozici je až na hranici pozemků splašková a dešťová kanalizace, přípojka NN a vodovod).

Den otevřených dveří ZUŠ Rumburk
Den otevřených dveří ZUŠ Rumburk

V úterý 28. 5. 2024 od 13 do 17 hodin.

Volby do Evropského parlamentu 2024 - Informace pro občany jiného členského státu EU

Právo volit na území ČR do Evropského parlamentu má každý občan jiného členského státu EU, který alespoň druhý den voleb, tj. 8. 6. 2024, dosáhne věku 18 let a je po dobu nejméně 45 dnů před druhým dnem voleb (tj. 23. 4. 2024) přihlášen k trvalému nebo přechodnému pobytu na území ČR.

Změna otevírací doby v městské knihovně ve Šluknově

V dubnu 2024 bude knihovna otevřená v úterý a ve čtvrtek od 8:00 do 12:00 a od 12:30 do 16:00.

Zobrazit všechny

Vybrané životní situace

Odbor vedení města

Kácení dřevin rostoucích mimo les

ZÁKLADNÍ INFORMACE, POPIS PROBLÉMU

Dřeviny rostoucí mimo les plní v krajině řadu funkcí (společenských i ekologických) a jsou zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, chráněny před poškozováním a ničením. Ke kácení dřevin rostoucích mimo les je proto třeba povolení orgánu ochrany přírody, pokud nejde o případy, kdy je kácení od povolení osvobozeno. Kácení lesních dřevin se řídí pravidly stanovenými zákonem č. 289/1995 Sb., o lesích.

JAKÉ SKUTEČNOSTI ORGÁN OCHRANY PŘÍRODY PŘI POVOLOVÁNÍ KÁCENÍ POSUZUJE

Povolení může orgán ochrany přírody vydat jen ze závažných důvodů po vyhodnocení funkčního a estetického významu dřevin.

Povolení ke kácení dřevin na silničních pozemcích může orgán ochrany přírody vydat jen po dohodě se silničním správním úřadem a povolení ke kácení dřevin u železničních drah může orgán ochrany přírody vydat jen po dohodě s drážním správním úřadem. Dohodou se rozumí vyjádření silničního nebo drážního správního úřadu, cílem je nalézt soulad mezi veřejným zájmem na ochraně dřevin a na zajištění bezpečného provozu na pozemních komunikacích resp. na dráze.

KDY NENÍ POVOLENÍ KE KÁCENÍ TŘEBA

1) Povolení ke kácení dřevin není třeba
- z důvodů pěstebních,
- při údržbě břehových porostů prováděné při správě vodních toků,
- k odstraňování dřevin v ochranném pásmu zařízení elektrizační a plynárenské soustavy prováděném při provozování těchto soustav a
- z důvodů zdravotních.
- ve všech těchto případech postačí ke kácení dřevin oznámení orgánu ochrany přírody, a to nejméně 15 dnů předem. Orgán ochrany přírody může oznámené kácení pozastavit, omezit nebo zakázat, pokud odporuje požadavkům na ochranu dřevin.

2) Povolení ke kácení dřevin, za předpokladu, že tyto nejsou součástí významného krajinného prvku nebo stromořadí, se dále nevyžaduje
- pro dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí,
- pro zapojené porosty dřevin, pokud celková plocha kácených zapojených porostů dřevin nepřesahuje 40 m2,
- pro dřeviny pěstované na pozemcích vedených v katastru nemovitostí ve způsobu využití jako plantáž dřevin,
- pro ovocné dřeviny rostoucí na pozemcích v zastavěném území evidovaných v katastru nemovitostí jako druh pozemku zahrada, zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň.

3) Povolení není třeba ke kácení dřevin, je-li jejich stavem zřejmě a bezprostředně ohrožen život či zdraví nebo hrozí-li škoda značného rozsahu (tzv. havarijní kácení). Ten, kdo za těchto podmínek provede kácení, oznámí je orgánu ochrany přírody do 15 dnů od provedení kácení.

KDO JE OPRÁVNĚN V TÉTO VĚCI JEDNAT

Žádost o povolení kácení může podat vlastník pozemku, nájemce nebo jiný uživatel pozemku. Podává-li žádost jiný žadatel, než je vlastník pozemku, je třeba doložit písemný souhlas vlastníka s kácením.

JEDNOTLIVÉ KROKY (POSTUP) ŘEŠENÍ

- Podání žádosti o povolení kácení s náležitostmi dle § 4 odst. 1 vyhlášky č. 189/2013 Sb.
- Podání oznámení o kácení dřevin s náležitostmi dle § 4 odst. 2 vyhlášky č. 189/2013 Sb.

DOTČENÉ INSTITUCE

- Orgány ochrany přírody: obecní úřad, obecní úřad obce s rozšířenou působností, správa národního parku, krajský úřad - odbor životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny, Česká inspekce životního prostředí.
- Silniční správní úřad, drážní úřad, orgány památkové péče, správci sítí (energetických, telekomunikačních), správci vodních toků.

 

FORMULÁŘE, VZORY

Náležitosti žádosti o kácení a náležitosti oznámení kácení jsou uvedeny ve vyhlášce č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení:

1. Žádost o povolení ke kácení dřevin musí vedle obecných náležitostí podání podle správního řádu obsahovat:
a) označení katastrálního území a parcely, na které se dřeviny nachází, stručný popis umístění dřevin a situační zákres,
b) doložení vlastnického práva či nájemního nebo uživatelského vztahu žadatele k příslušným pozemkům, nelze-li je ověřit v katastru nemovitostí, včetně písemného souhlasu vlastníka pozemku s kácením, není-li žadatelem vlastník pozemku,
c) specifikaci dřevin, které mají být káceny, zejména druhy, popřípadě rody dřevin, jejich počet a obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí; pro kácení zapojených porostů dřevin lze namísto počtu kácených dřevin uvést výměru kácené plochy s uvedením druhového, popřípadě rodového zastoupení dřevin a
d) zdůvodnění žádosti.

2. Oznámení o kácení dřevin musí vedle obecných náležitostí podání podle správního řádu obsahovat:
a) označení katastrálního území a parcely, na které se dřeviny nachází, stručný popis umístění dřevin a situační zákres,
b) doložení vlastnického práva, či nájemního nebo uživatelského vztahu oznamovatele k příslušným pozemkům, nelze-li je ověřit v katastru nemovitostí, včetně souhlasu vlastníka pozemku s kácením, není-li žadatelem vlastník pozemku, s výjimkou postupu podle § 8 odst. 4 zákona a s výjimkou kácení dřevin při údržbě břehových porostů prováděné při správě vodních toků a při odstraňování dřevin v ochranném pásmu zařízení elektrizační a plynárenské soustavy prováděném při provozování těchto soustav,
c) specifikaci dřevin, které mají být káceny nebo byly pokáceny, zejména druhy, popřípadě rody dřevin, jejich počet a obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí; pro kácení zapojených porostů dřevin lze namísto počtu kácených dřevin uvést výměru kácené plochy s uvedením druhového, popřípadě rodového zastoupení dřevin,
d) zdůvodnění oznámení a
e) v případě kácení dřevin podle § 8 odst. 4 zákona (havarijní kácení) doložení skutečností nasvědčujících tomu, že byly splněny podmínky pro tento postup.

SPRÁVNÍ A JINÉ POPLATKY

Vydání povolení ke kácení dřevin není zpoplatněno. Správnímu poplatku podléhá místní šetření (500 Kč za hodinu), je-li v daném případě orgánem ochrany přírody nařízeno.

V případě nutnosti uspořádání místního šetření 500 Kč za každou započatou hodinu místního šetření.

KTERÝ ORGÁN OBCE ROZHODUJE O DANÉ ŽIVOTNÍ SITUACI

- Obecní úřady (s výjimkou území národních parků, národních přírodních rezervací, národních přírodních památek, přírodních rezervací, přírodních památek a ochranných pásem těchto zvláště chráněných území) povolují kácení dřevin, ukládají náhradní výsadbu a vedou přehled pozemků vhodných k náhradní výsadbě.

- Krajské úřady - povolují kácení v přírodních rezervacích a přírodních památkách a jejich ochranných pásmech (mimo území chráněných krajinných oblastí, národních parků a jejich ochranných pásem, mimo vojenské újezdy a pozemky, které tvoří součást objektů důležitých pro obranu státu).

- Správy národních parků - povolují kácení v NP.

- Obecní úřady obcí s rozšířenou působností ve svém správním obvodu, nejde-li o zvláště chráněná území nebo jejich ochranná pásma - přijímají oznámení o kácení dřevin a rozhodují o pozastavení, omezení nebo zákazu kácení dřevin podle § 8 odst. 2 a 4 zákona.

ZVEŘEJŇOVÁNÍ (SMLUV, DOTČENÝCH DOKUMENTŮ ATD.)

-

LHŮTY PRO VYŘÍZENÍ

Povolení ke kácení dřevin vydává orgán ochrany přírody v jednoduchých případech bezodkladně, v ostatních případech do 60 dnů od zahájení řízení, ve zvláště složitých případech do 90 dnů od zahájení řízení.

DALŠÍ ÚČASTNÍCI (DOTČENÍ) ŘEŠENÍ ŽIVOTNÍ SITUACE

- Vždy vlastník (vlastníci) pozemku, na kterém dřevina (dřeviny) roste.
- Vždy obec, na jejímž území se má kácet.
- Nájemce, uživatel pozemku.
- Spolek pro ochranu přírody a krajiny, je-li do tohoto typu správních řízení u orgánu ochrany přírody (obce) přihlášen.
- Další osoby, kterých by se mohlo kácení dřevin eventuálně dotknout (např. v některých případech vlastníci sousedních pozemků, správci sítí).

KONTROLNÍ A SANKČNÍ PRAVOMOCI

- Podle § 87 odst. 2 písm. e) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 20 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že poškodí nebo bez povolení pokácí dřevinu rostoucí mimo les.
- Podle § 87 odst. 3 písm. d) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 100 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že pokácí bez povolení nebo závažně poškodí skupinu dřevin rostoucích mimo les.
- Podle § 88 odst. 1 písm. c) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 1 000 000 Kč právnické osobě nebo fyzické osobě při výkonu podnikatelské činnosti, která se dopustí protiprávního jednání tím, že poškodí nebo zničí bez povolení dřevinu nebo skupinu dřevin rostoucích mimo les.

DALŠÍ INFORMACE

Při povolování kácení dřevin rostoucích mimo les lze využít tyto metodické pokyny Ministerstva životního prostředí:
- Metodický pokyn k aplikaci § 8 a 9 zákona o ochraně přírody a krajiny upravujících povolení ke kácení dřevin rostoucích mimo les a náhradní výsadbu a odvody
- Věstník MŽP č. 5/2014
- Metodické doporučení k aplikaci některých ustanovení vyhlášky č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení
- Věstník MŽP č. 8/2013
- Metodická instrukce pro zajišťování agendy ochrany dřevin rostoucích mimo les v okolí nadzemních vedení elektrizační soustavy
- Věstník MŽP č. 7/2013

OPRAVNÉ PROSTŘEDKY

Proti rozhodnutí o (ne)povolení kácení se lze odvolat k příslušnému krajskému úřadu, odboru životního prostředí.

SOUVISEJÍCÍ PRÁVNÍ PŘEDPISY

- § 7 až § 9 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů
- § 46 a § 47 zákona č. 114/1992 Sb. (památné stromy)
- vyhláška č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, ve znění vyhlášky č. 222/2014 Sb.
- související právní předpisy, ze kterých vyplývá veřejný zájem na kácení dřevin v určitých situacích (zákon o pozemních komunikacích, zákon o dráhách, památkový zákon) nebo speciální oprávnění ke kácení dřevin (vodní zákon, energetický zákon)

 

Kde, s kým a kdy můžete tuto situaci řešit

MěÚ Šluknov, nám. Míru 1, 407 77 Šluknov

Odbor rozvoje a životního prostředí (1. patro, dveře č. 11)

Jan Dvořák, DiS.

Tel.: 412 315 333, e-mail: dvorak@mesto-sluknov.cz

Po a St: 7:30 - 11:30 a 12:30 - 16:30, ostatní dny po telefonické domluvě

Jaké doklady je třeba doložit

Je nutné předložit Žádost o povolení kácení dřevin rostoucích mimo les, kterou naleznete zde. V žádosti musí být uvedeno jméno a příjemní žadatele, katastrální území a číslo pozemku a specifikace dřevin (druh, počet kusů, obvod kmene). Dále je třeba doložit situační zákres dřevin a vlastnická práva či nájemního nebo uživatelského vztahu žadatele k pozemku, pokud jej nelze doložit v katastru nemovitostí. Písemný souhlas vlastníka pozemku, pokud není žadatelem.

Odbor ekonomický

Kácení dřevin rostoucích mimo les

ZÁKLADNÍ INFORMACE, POPIS PROBLÉMU

Dřeviny rostoucí mimo les plní v krajině řadu funkcí (společenských i ekologických) a jsou zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, chráněny před poškozováním a ničením. Ke kácení dřevin rostoucích mimo les je proto třeba povolení orgánu ochrany přírody, pokud nejde o případy, kdy je kácení od povolení osvobozeno. Kácení lesních dřevin se řídí pravidly stanovenými zákonem č. 289/1995 Sb., o lesích.

JAKÉ SKUTEČNOSTI ORGÁN OCHRANY PŘÍRODY PŘI POVOLOVÁNÍ KÁCENÍ POSUZUJE

Povolení může orgán ochrany přírody vydat jen ze závažných důvodů po vyhodnocení funkčního a estetického významu dřevin.

Povolení ke kácení dřevin na silničních pozemcích může orgán ochrany přírody vydat jen po dohodě se silničním správním úřadem a povolení ke kácení dřevin u železničních drah může orgán ochrany přírody vydat jen po dohodě s drážním správním úřadem. Dohodou se rozumí vyjádření silničního nebo drážního správního úřadu, cílem je nalézt soulad mezi veřejným zájmem na ochraně dřevin a na zajištění bezpečného provozu na pozemních komunikacích resp. na dráze.

KDY NENÍ POVOLENÍ KE KÁCENÍ TŘEBA

1) Povolení ke kácení dřevin není třeba
- z důvodů pěstebních,
- při údržbě břehových porostů prováděné při správě vodních toků,
- k odstraňování dřevin v ochranném pásmu zařízení elektrizační a plynárenské soustavy prováděném při provozování těchto soustav a
- z důvodů zdravotních.
- ve všech těchto případech postačí ke kácení dřevin oznámení orgánu ochrany přírody, a to nejméně 15 dnů předem. Orgán ochrany přírody může oznámené kácení pozastavit, omezit nebo zakázat, pokud odporuje požadavkům na ochranu dřevin.

2) Povolení ke kácení dřevin, za předpokladu, že tyto nejsou součástí významného krajinného prvku nebo stromořadí, se dále nevyžaduje
- pro dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí,
- pro zapojené porosty dřevin, pokud celková plocha kácených zapojených porostů dřevin nepřesahuje 40 m2,
- pro dřeviny pěstované na pozemcích vedených v katastru nemovitostí ve způsobu využití jako plantáž dřevin,
- pro ovocné dřeviny rostoucí na pozemcích v zastavěném území evidovaných v katastru nemovitostí jako druh pozemku zahrada, zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň.

3) Povolení není třeba ke kácení dřevin, je-li jejich stavem zřejmě a bezprostředně ohrožen život či zdraví nebo hrozí-li škoda značného rozsahu (tzv. havarijní kácení). Ten, kdo za těchto podmínek provede kácení, oznámí je orgánu ochrany přírody do 15 dnů od provedení kácení.

KDO JE OPRÁVNĚN V TÉTO VĚCI JEDNAT

Žádost o povolení kácení může podat vlastník pozemku, nájemce nebo jiný uživatel pozemku. Podává-li žádost jiný žadatel, než je vlastník pozemku, je třeba doložit písemný souhlas vlastníka s kácením.

JEDNOTLIVÉ KROKY (POSTUP) ŘEŠENÍ

- Podání žádosti o povolení kácení s náležitostmi dle § 4 odst. 1 vyhlášky č. 189/2013 Sb.
- Podání oznámení o kácení dřevin s náležitostmi dle § 4 odst. 2 vyhlášky č. 189/2013 Sb.

DOTČENÉ INSTITUCE

- Orgány ochrany přírody: obecní úřad, obecní úřad obce s rozšířenou působností, správa národního parku, krajský úřad - odbor životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny, Česká inspekce životního prostředí.
- Silniční správní úřad, drážní úřad, orgány památkové péče, správci sítí (energetických, telekomunikačních), správci vodních toků.

 

FORMULÁŘE, VZORY

Náležitosti žádosti o kácení a náležitosti oznámení kácení jsou uvedeny ve vyhlášce č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení:

1. Žádost o povolení ke kácení dřevin musí vedle obecných náležitostí podání podle správního řádu obsahovat:
a) označení katastrálního území a parcely, na které se dřeviny nachází, stručný popis umístění dřevin a situační zákres,
b) doložení vlastnického práva či nájemního nebo uživatelského vztahu žadatele k příslušným pozemkům, nelze-li je ověřit v katastru nemovitostí, včetně písemného souhlasu vlastníka pozemku s kácením, není-li žadatelem vlastník pozemku,
c) specifikaci dřevin, které mají být káceny, zejména druhy, popřípadě rody dřevin, jejich počet a obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí; pro kácení zapojených porostů dřevin lze namísto počtu kácených dřevin uvést výměru kácené plochy s uvedením druhového, popřípadě rodového zastoupení dřevin a
d) zdůvodnění žádosti.

2. Oznámení o kácení dřevin musí vedle obecných náležitostí podání podle správního řádu obsahovat:
a) označení katastrálního území a parcely, na které se dřeviny nachází, stručný popis umístění dřevin a situační zákres,
b) doložení vlastnického práva, či nájemního nebo uživatelského vztahu oznamovatele k příslušným pozemkům, nelze-li je ověřit v katastru nemovitostí, včetně souhlasu vlastníka pozemku s kácením, není-li žadatelem vlastník pozemku, s výjimkou postupu podle § 8 odst. 4 zákona a s výjimkou kácení dřevin při údržbě břehových porostů prováděné při správě vodních toků a při odstraňování dřevin v ochranném pásmu zařízení elektrizační a plynárenské soustavy prováděném při provozování těchto soustav,
c) specifikaci dřevin, které mají být káceny nebo byly pokáceny, zejména druhy, popřípadě rody dřevin, jejich počet a obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí; pro kácení zapojených porostů dřevin lze namísto počtu kácených dřevin uvést výměru kácené plochy s uvedením druhového, popřípadě rodového zastoupení dřevin,
d) zdůvodnění oznámení a
e) v případě kácení dřevin podle § 8 odst. 4 zákona (havarijní kácení) doložení skutečností nasvědčujících tomu, že byly splněny podmínky pro tento postup.

SPRÁVNÍ A JINÉ POPLATKY

Vydání povolení ke kácení dřevin není zpoplatněno. Správnímu poplatku podléhá místní šetření (500 Kč za hodinu), je-li v daném případě orgánem ochrany přírody nařízeno.

V případě nutnosti uspořádání místního šetření 500 Kč za každou započatou hodinu místního šetření.

KTERÝ ORGÁN OBCE ROZHODUJE O DANÉ ŽIVOTNÍ SITUACI

- Obecní úřady (s výjimkou území národních parků, národních přírodních rezervací, národních přírodních památek, přírodních rezervací, přírodních památek a ochranných pásem těchto zvláště chráněných území) povolují kácení dřevin, ukládají náhradní výsadbu a vedou přehled pozemků vhodných k náhradní výsadbě.

- Krajské úřady - povolují kácení v přírodních rezervacích a přírodních památkách a jejich ochranných pásmech (mimo území chráněných krajinných oblastí, národních parků a jejich ochranných pásem, mimo vojenské újezdy a pozemky, které tvoří součást objektů důležitých pro obranu státu).

- Správy národních parků - povolují kácení v NP.

- Obecní úřady obcí s rozšířenou působností ve svém správním obvodu, nejde-li o zvláště chráněná území nebo jejich ochranná pásma - přijímají oznámení o kácení dřevin a rozhodují o pozastavení, omezení nebo zákazu kácení dřevin podle § 8 odst. 2 a 4 zákona.

ZVEŘEJŇOVÁNÍ (SMLUV, DOTČENÝCH DOKUMENTŮ ATD.)

-

LHŮTY PRO VYŘÍZENÍ

Povolení ke kácení dřevin vydává orgán ochrany přírody v jednoduchých případech bezodkladně, v ostatních případech do 60 dnů od zahájení řízení, ve zvláště složitých případech do 90 dnů od zahájení řízení.

DALŠÍ ÚČASTNÍCI (DOTČENÍ) ŘEŠENÍ ŽIVOTNÍ SITUACE

- Vždy vlastník (vlastníci) pozemku, na kterém dřevina (dřeviny) roste.
- Vždy obec, na jejímž území se má kácet.
- Nájemce, uživatel pozemku.
- Spolek pro ochranu přírody a krajiny, je-li do tohoto typu správních řízení u orgánu ochrany přírody (obce) přihlášen.
- Další osoby, kterých by se mohlo kácení dřevin eventuálně dotknout (např. v některých případech vlastníci sousedních pozemků, správci sítí).

KONTROLNÍ A SANKČNÍ PRAVOMOCI

- Podle § 87 odst. 2 písm. e) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 20 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že poškodí nebo bez povolení pokácí dřevinu rostoucí mimo les.
- Podle § 87 odst. 3 písm. d) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 100 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že pokácí bez povolení nebo závažně poškodí skupinu dřevin rostoucích mimo les.
- Podle § 88 odst. 1 písm. c) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 1 000 000 Kč právnické osobě nebo fyzické osobě při výkonu podnikatelské činnosti, která se dopustí protiprávního jednání tím, že poškodí nebo zničí bez povolení dřevinu nebo skupinu dřevin rostoucích mimo les.

DALŠÍ INFORMACE

Při povolování kácení dřevin rostoucích mimo les lze využít tyto metodické pokyny Ministerstva životního prostředí:
- Metodický pokyn k aplikaci § 8 a 9 zákona o ochraně přírody a krajiny upravujících povolení ke kácení dřevin rostoucích mimo les a náhradní výsadbu a odvody
- Věstník MŽP č. 5/2014
- Metodické doporučení k aplikaci některých ustanovení vyhlášky č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení
- Věstník MŽP č. 8/2013
- Metodická instrukce pro zajišťování agendy ochrany dřevin rostoucích mimo les v okolí nadzemních vedení elektrizační soustavy
- Věstník MŽP č. 7/2013

OPRAVNÉ PROSTŘEDKY

Proti rozhodnutí o (ne)povolení kácení se lze odvolat k příslušnému krajskému úřadu, odboru životního prostředí.

SOUVISEJÍCÍ PRÁVNÍ PŘEDPISY

- § 7 až § 9 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů
- § 46 a § 47 zákona č. 114/1992 Sb. (památné stromy)
- vyhláška č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, ve znění vyhlášky č. 222/2014 Sb.
- související právní předpisy, ze kterých vyplývá veřejný zájem na kácení dřevin v určitých situacích (zákon o pozemních komunikacích, zákon o dráhách, památkový zákon) nebo speciální oprávnění ke kácení dřevin (vodní zákon, energetický zákon)

 

Kde, s kým a kdy můžete tuto situaci řešit

MěÚ Šluknov, nám. Míru 1, 407 77 Šluknov

Odbor rozvoje a životního prostředí (1. patro, dveře č. 11)

Jan Dvořák, DiS.

Tel.: 412 315 333, e-mail: dvorak@mesto-sluknov.cz

Po a St: 7:30 - 11:30 a 12:30 - 16:30, ostatní dny po telefonické domluvě

Jaké doklady je třeba doložit

Je nutné předložit Žádost o povolení kácení dřevin rostoucích mimo les, kterou naleznete zde. V žádosti musí být uvedeno jméno a příjemní žadatele, katastrální území a číslo pozemku a specifikace dřevin (druh, počet kusů, obvod kmene). Dále je třeba doložit situační zákres dřevin a vlastnická práva či nájemního nebo uživatelského vztahu žadatele k pozemku, pokud jej nelze doložit v katastru nemovitostí. Písemný souhlas vlastníka pozemku, pokud není žadatelem.

Odbor vnitřní správy

Kácení dřevin rostoucích mimo les

ZÁKLADNÍ INFORMACE, POPIS PROBLÉMU

Dřeviny rostoucí mimo les plní v krajině řadu funkcí (společenských i ekologických) a jsou zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, chráněny před poškozováním a ničením. Ke kácení dřevin rostoucích mimo les je proto třeba povolení orgánu ochrany přírody, pokud nejde o případy, kdy je kácení od povolení osvobozeno. Kácení lesních dřevin se řídí pravidly stanovenými zákonem č. 289/1995 Sb., o lesích.

JAKÉ SKUTEČNOSTI ORGÁN OCHRANY PŘÍRODY PŘI POVOLOVÁNÍ KÁCENÍ POSUZUJE

Povolení může orgán ochrany přírody vydat jen ze závažných důvodů po vyhodnocení funkčního a estetického významu dřevin.

Povolení ke kácení dřevin na silničních pozemcích může orgán ochrany přírody vydat jen po dohodě se silničním správním úřadem a povolení ke kácení dřevin u železničních drah může orgán ochrany přírody vydat jen po dohodě s drážním správním úřadem. Dohodou se rozumí vyjádření silničního nebo drážního správního úřadu, cílem je nalézt soulad mezi veřejným zájmem na ochraně dřevin a na zajištění bezpečného provozu na pozemních komunikacích resp. na dráze.

KDY NENÍ POVOLENÍ KE KÁCENÍ TŘEBA

1) Povolení ke kácení dřevin není třeba
- z důvodů pěstebních,
- při údržbě břehových porostů prováděné při správě vodních toků,
- k odstraňování dřevin v ochranném pásmu zařízení elektrizační a plynárenské soustavy prováděném při provozování těchto soustav a
- z důvodů zdravotních.
- ve všech těchto případech postačí ke kácení dřevin oznámení orgánu ochrany přírody, a to nejméně 15 dnů předem. Orgán ochrany přírody může oznámené kácení pozastavit, omezit nebo zakázat, pokud odporuje požadavkům na ochranu dřevin.

2) Povolení ke kácení dřevin, za předpokladu, že tyto nejsou součástí významného krajinného prvku nebo stromořadí, se dále nevyžaduje
- pro dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí,
- pro zapojené porosty dřevin, pokud celková plocha kácených zapojených porostů dřevin nepřesahuje 40 m2,
- pro dřeviny pěstované na pozemcích vedených v katastru nemovitostí ve způsobu využití jako plantáž dřevin,
- pro ovocné dřeviny rostoucí na pozemcích v zastavěném území evidovaných v katastru nemovitostí jako druh pozemku zahrada, zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň.

3) Povolení není třeba ke kácení dřevin, je-li jejich stavem zřejmě a bezprostředně ohrožen život či zdraví nebo hrozí-li škoda značného rozsahu (tzv. havarijní kácení). Ten, kdo za těchto podmínek provede kácení, oznámí je orgánu ochrany přírody do 15 dnů od provedení kácení.

KDO JE OPRÁVNĚN V TÉTO VĚCI JEDNAT

Žádost o povolení kácení může podat vlastník pozemku, nájemce nebo jiný uživatel pozemku. Podává-li žádost jiný žadatel, než je vlastník pozemku, je třeba doložit písemný souhlas vlastníka s kácením.

JEDNOTLIVÉ KROKY (POSTUP) ŘEŠENÍ

- Podání žádosti o povolení kácení s náležitostmi dle § 4 odst. 1 vyhlášky č. 189/2013 Sb.
- Podání oznámení o kácení dřevin s náležitostmi dle § 4 odst. 2 vyhlášky č. 189/2013 Sb.

DOTČENÉ INSTITUCE

- Orgány ochrany přírody: obecní úřad, obecní úřad obce s rozšířenou působností, správa národního parku, krajský úřad - odbor životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny, Česká inspekce životního prostředí.
- Silniční správní úřad, drážní úřad, orgány památkové péče, správci sítí (energetických, telekomunikačních), správci vodních toků.

 

FORMULÁŘE, VZORY

Náležitosti žádosti o kácení a náležitosti oznámení kácení jsou uvedeny ve vyhlášce č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení:

1. Žádost o povolení ke kácení dřevin musí vedle obecných náležitostí podání podle správního řádu obsahovat:
a) označení katastrálního území a parcely, na které se dřeviny nachází, stručný popis umístění dřevin a situační zákres,
b) doložení vlastnického práva či nájemního nebo uživatelského vztahu žadatele k příslušným pozemkům, nelze-li je ověřit v katastru nemovitostí, včetně písemného souhlasu vlastníka pozemku s kácením, není-li žadatelem vlastník pozemku,
c) specifikaci dřevin, které mají být káceny, zejména druhy, popřípadě rody dřevin, jejich počet a obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí; pro kácení zapojených porostů dřevin lze namísto počtu kácených dřevin uvést výměru kácené plochy s uvedením druhového, popřípadě rodového zastoupení dřevin a
d) zdůvodnění žádosti.

2. Oznámení o kácení dřevin musí vedle obecných náležitostí podání podle správního řádu obsahovat:
a) označení katastrálního území a parcely, na které se dřeviny nachází, stručný popis umístění dřevin a situační zákres,
b) doložení vlastnického práva, či nájemního nebo uživatelského vztahu oznamovatele k příslušným pozemkům, nelze-li je ověřit v katastru nemovitostí, včetně souhlasu vlastníka pozemku s kácením, není-li žadatelem vlastník pozemku, s výjimkou postupu podle § 8 odst. 4 zákona a s výjimkou kácení dřevin při údržbě břehových porostů prováděné při správě vodních toků a při odstraňování dřevin v ochranném pásmu zařízení elektrizační a plynárenské soustavy prováděném při provozování těchto soustav,
c) specifikaci dřevin, které mají být káceny nebo byly pokáceny, zejména druhy, popřípadě rody dřevin, jejich počet a obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí; pro kácení zapojených porostů dřevin lze namísto počtu kácených dřevin uvést výměru kácené plochy s uvedením druhového, popřípadě rodového zastoupení dřevin,
d) zdůvodnění oznámení a
e) v případě kácení dřevin podle § 8 odst. 4 zákona (havarijní kácení) doložení skutečností nasvědčujících tomu, že byly splněny podmínky pro tento postup.

SPRÁVNÍ A JINÉ POPLATKY

Vydání povolení ke kácení dřevin není zpoplatněno. Správnímu poplatku podléhá místní šetření (500 Kč za hodinu), je-li v daném případě orgánem ochrany přírody nařízeno.

V případě nutnosti uspořádání místního šetření 500 Kč za každou započatou hodinu místního šetření.

KTERÝ ORGÁN OBCE ROZHODUJE O DANÉ ŽIVOTNÍ SITUACI

- Obecní úřady (s výjimkou území národních parků, národních přírodních rezervací, národních přírodních památek, přírodních rezervací, přírodních památek a ochranných pásem těchto zvláště chráněných území) povolují kácení dřevin, ukládají náhradní výsadbu a vedou přehled pozemků vhodných k náhradní výsadbě.

- Krajské úřady - povolují kácení v přírodních rezervacích a přírodních památkách a jejich ochranných pásmech (mimo území chráněných krajinných oblastí, národních parků a jejich ochranných pásem, mimo vojenské újezdy a pozemky, které tvoří součást objektů důležitých pro obranu státu).

- Správy národních parků - povolují kácení v NP.

- Obecní úřady obcí s rozšířenou působností ve svém správním obvodu, nejde-li o zvláště chráněná území nebo jejich ochranná pásma - přijímají oznámení o kácení dřevin a rozhodují o pozastavení, omezení nebo zákazu kácení dřevin podle § 8 odst. 2 a 4 zákona.

ZVEŘEJŇOVÁNÍ (SMLUV, DOTČENÝCH DOKUMENTŮ ATD.)

-

LHŮTY PRO VYŘÍZENÍ

Povolení ke kácení dřevin vydává orgán ochrany přírody v jednoduchých případech bezodkladně, v ostatních případech do 60 dnů od zahájení řízení, ve zvláště složitých případech do 90 dnů od zahájení řízení.

DALŠÍ ÚČASTNÍCI (DOTČENÍ) ŘEŠENÍ ŽIVOTNÍ SITUACE

- Vždy vlastník (vlastníci) pozemku, na kterém dřevina (dřeviny) roste.
- Vždy obec, na jejímž území se má kácet.
- Nájemce, uživatel pozemku.
- Spolek pro ochranu přírody a krajiny, je-li do tohoto typu správních řízení u orgánu ochrany přírody (obce) přihlášen.
- Další osoby, kterých by se mohlo kácení dřevin eventuálně dotknout (např. v některých případech vlastníci sousedních pozemků, správci sítí).

KONTROLNÍ A SANKČNÍ PRAVOMOCI

- Podle § 87 odst. 2 písm. e) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 20 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že poškodí nebo bez povolení pokácí dřevinu rostoucí mimo les.
- Podle § 87 odst. 3 písm. d) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 100 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že pokácí bez povolení nebo závažně poškodí skupinu dřevin rostoucích mimo les.
- Podle § 88 odst. 1 písm. c) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 1 000 000 Kč právnické osobě nebo fyzické osobě při výkonu podnikatelské činnosti, která se dopustí protiprávního jednání tím, že poškodí nebo zničí bez povolení dřevinu nebo skupinu dřevin rostoucích mimo les.

DALŠÍ INFORMACE

Při povolování kácení dřevin rostoucích mimo les lze využít tyto metodické pokyny Ministerstva životního prostředí:
- Metodický pokyn k aplikaci § 8 a 9 zákona o ochraně přírody a krajiny upravujících povolení ke kácení dřevin rostoucích mimo les a náhradní výsadbu a odvody
- Věstník MŽP č. 5/2014
- Metodické doporučení k aplikaci některých ustanovení vyhlášky č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení
- Věstník MŽP č. 8/2013
- Metodická instrukce pro zajišťování agendy ochrany dřevin rostoucích mimo les v okolí nadzemních vedení elektrizační soustavy
- Věstník MŽP č. 7/2013

OPRAVNÉ PROSTŘEDKY

Proti rozhodnutí o (ne)povolení kácení se lze odvolat k příslušnému krajskému úřadu, odboru životního prostředí.

SOUVISEJÍCÍ PRÁVNÍ PŘEDPISY

- § 7 až § 9 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů
- § 46 a § 47 zákona č. 114/1992 Sb. (památné stromy)
- vyhláška č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, ve znění vyhlášky č. 222/2014 Sb.
- související právní předpisy, ze kterých vyplývá veřejný zájem na kácení dřevin v určitých situacích (zákon o pozemních komunikacích, zákon o dráhách, památkový zákon) nebo speciální oprávnění ke kácení dřevin (vodní zákon, energetický zákon)

 

Kde, s kým a kdy můžete tuto situaci řešit

MěÚ Šluknov, nám. Míru 1, 407 77 Šluknov

Odbor rozvoje a životního prostředí (1. patro, dveře č. 11)

Jan Dvořák, DiS.

Tel.: 412 315 333, e-mail: dvorak@mesto-sluknov.cz

Po a St: 7:30 - 11:30 a 12:30 - 16:30, ostatní dny po telefonické domluvě

Jaké doklady je třeba doložit

Je nutné předložit Žádost o povolení kácení dřevin rostoucích mimo les, kterou naleznete zde. V žádosti musí být uvedeno jméno a příjemní žadatele, katastrální území a číslo pozemku a specifikace dřevin (druh, počet kusů, obvod kmene). Dále je třeba doložit situační zákres dřevin a vlastnická práva či nájemního nebo uživatelského vztahu žadatele k pozemku, pokud jej nelze doložit v katastru nemovitostí. Písemný souhlas vlastníka pozemku, pokud není žadatelem.

Odbor rozvoje a životního prostředí

Kácení dřevin rostoucích mimo les

ZÁKLADNÍ INFORMACE, POPIS PROBLÉMU

Dřeviny rostoucí mimo les plní v krajině řadu funkcí (společenských i ekologických) a jsou zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, chráněny před poškozováním a ničením. Ke kácení dřevin rostoucích mimo les je proto třeba povolení orgánu ochrany přírody, pokud nejde o případy, kdy je kácení od povolení osvobozeno. Kácení lesních dřevin se řídí pravidly stanovenými zákonem č. 289/1995 Sb., o lesích.

JAKÉ SKUTEČNOSTI ORGÁN OCHRANY PŘÍRODY PŘI POVOLOVÁNÍ KÁCENÍ POSUZUJE

Povolení může orgán ochrany přírody vydat jen ze závažných důvodů po vyhodnocení funkčního a estetického významu dřevin.

Povolení ke kácení dřevin na silničních pozemcích může orgán ochrany přírody vydat jen po dohodě se silničním správním úřadem a povolení ke kácení dřevin u železničních drah může orgán ochrany přírody vydat jen po dohodě s drážním správním úřadem. Dohodou se rozumí vyjádření silničního nebo drážního správního úřadu, cílem je nalézt soulad mezi veřejným zájmem na ochraně dřevin a na zajištění bezpečného provozu na pozemních komunikacích resp. na dráze.

KDY NENÍ POVOLENÍ KE KÁCENÍ TŘEBA

1) Povolení ke kácení dřevin není třeba
- z důvodů pěstebních,
- při údržbě břehových porostů prováděné při správě vodních toků,
- k odstraňování dřevin v ochranném pásmu zařízení elektrizační a plynárenské soustavy prováděném při provozování těchto soustav a
- z důvodů zdravotních.
- ve všech těchto případech postačí ke kácení dřevin oznámení orgánu ochrany přírody, a to nejméně 15 dnů předem. Orgán ochrany přírody může oznámené kácení pozastavit, omezit nebo zakázat, pokud odporuje požadavkům na ochranu dřevin.

2) Povolení ke kácení dřevin, za předpokladu, že tyto nejsou součástí významného krajinného prvku nebo stromořadí, se dále nevyžaduje
- pro dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí,
- pro zapojené porosty dřevin, pokud celková plocha kácených zapojených porostů dřevin nepřesahuje 40 m2,
- pro dřeviny pěstované na pozemcích vedených v katastru nemovitostí ve způsobu využití jako plantáž dřevin,
- pro ovocné dřeviny rostoucí na pozemcích v zastavěném území evidovaných v katastru nemovitostí jako druh pozemku zahrada, zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň.

3) Povolení není třeba ke kácení dřevin, je-li jejich stavem zřejmě a bezprostředně ohrožen život či zdraví nebo hrozí-li škoda značného rozsahu (tzv. havarijní kácení). Ten, kdo za těchto podmínek provede kácení, oznámí je orgánu ochrany přírody do 15 dnů od provedení kácení.

KDO JE OPRÁVNĚN V TÉTO VĚCI JEDNAT

Žádost o povolení kácení může podat vlastník pozemku, nájemce nebo jiný uživatel pozemku. Podává-li žádost jiný žadatel, než je vlastník pozemku, je třeba doložit písemný souhlas vlastníka s kácením.

JEDNOTLIVÉ KROKY (POSTUP) ŘEŠENÍ

- Podání žádosti o povolení kácení s náležitostmi dle § 4 odst. 1 vyhlášky č. 189/2013 Sb.
- Podání oznámení o kácení dřevin s náležitostmi dle § 4 odst. 2 vyhlášky č. 189/2013 Sb.

DOTČENÉ INSTITUCE

- Orgány ochrany přírody: obecní úřad, obecní úřad obce s rozšířenou působností, správa národního parku, krajský úřad - odbor životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny, Česká inspekce životního prostředí.
- Silniční správní úřad, drážní úřad, orgány památkové péče, správci sítí (energetických, telekomunikačních), správci vodních toků.

 

FORMULÁŘE, VZORY

Náležitosti žádosti o kácení a náležitosti oznámení kácení jsou uvedeny ve vyhlášce č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení:

1. Žádost o povolení ke kácení dřevin musí vedle obecných náležitostí podání podle správního řádu obsahovat:
a) označení katastrálního území a parcely, na které se dřeviny nachází, stručný popis umístění dřevin a situační zákres,
b) doložení vlastnického práva či nájemního nebo uživatelského vztahu žadatele k příslušným pozemkům, nelze-li je ověřit v katastru nemovitostí, včetně písemného souhlasu vlastníka pozemku s kácením, není-li žadatelem vlastník pozemku,
c) specifikaci dřevin, které mají být káceny, zejména druhy, popřípadě rody dřevin, jejich počet a obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí; pro kácení zapojených porostů dřevin lze namísto počtu kácených dřevin uvést výměru kácené plochy s uvedením druhového, popřípadě rodového zastoupení dřevin a
d) zdůvodnění žádosti.

2. Oznámení o kácení dřevin musí vedle obecných náležitostí podání podle správního řádu obsahovat:
a) označení katastrálního území a parcely, na které se dřeviny nachází, stručný popis umístění dřevin a situační zákres,
b) doložení vlastnického práva, či nájemního nebo uživatelského vztahu oznamovatele k příslušným pozemkům, nelze-li je ověřit v katastru nemovitostí, včetně souhlasu vlastníka pozemku s kácením, není-li žadatelem vlastník pozemku, s výjimkou postupu podle § 8 odst. 4 zákona a s výjimkou kácení dřevin při údržbě břehových porostů prováděné při správě vodních toků a při odstraňování dřevin v ochranném pásmu zařízení elektrizační a plynárenské soustavy prováděném při provozování těchto soustav,
c) specifikaci dřevin, které mají být káceny nebo byly pokáceny, zejména druhy, popřípadě rody dřevin, jejich počet a obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí; pro kácení zapojených porostů dřevin lze namísto počtu kácených dřevin uvést výměru kácené plochy s uvedením druhového, popřípadě rodového zastoupení dřevin,
d) zdůvodnění oznámení a
e) v případě kácení dřevin podle § 8 odst. 4 zákona (havarijní kácení) doložení skutečností nasvědčujících tomu, že byly splněny podmínky pro tento postup.

SPRÁVNÍ A JINÉ POPLATKY

Vydání povolení ke kácení dřevin není zpoplatněno. Správnímu poplatku podléhá místní šetření (500 Kč za hodinu), je-li v daném případě orgánem ochrany přírody nařízeno.

V případě nutnosti uspořádání místního šetření 500 Kč za každou započatou hodinu místního šetření.

KTERÝ ORGÁN OBCE ROZHODUJE O DANÉ ŽIVOTNÍ SITUACI

- Obecní úřady (s výjimkou území národních parků, národních přírodních rezervací, národních přírodních památek, přírodních rezervací, přírodních památek a ochranných pásem těchto zvláště chráněných území) povolují kácení dřevin, ukládají náhradní výsadbu a vedou přehled pozemků vhodných k náhradní výsadbě.

- Krajské úřady - povolují kácení v přírodních rezervacích a přírodních památkách a jejich ochranných pásmech (mimo území chráněných krajinných oblastí, národních parků a jejich ochranných pásem, mimo vojenské újezdy a pozemky, které tvoří součást objektů důležitých pro obranu státu).

- Správy národních parků - povolují kácení v NP.

- Obecní úřady obcí s rozšířenou působností ve svém správním obvodu, nejde-li o zvláště chráněná území nebo jejich ochranná pásma - přijímají oznámení o kácení dřevin a rozhodují o pozastavení, omezení nebo zákazu kácení dřevin podle § 8 odst. 2 a 4 zákona.

ZVEŘEJŇOVÁNÍ (SMLUV, DOTČENÝCH DOKUMENTŮ ATD.)

-

LHŮTY PRO VYŘÍZENÍ

Povolení ke kácení dřevin vydává orgán ochrany přírody v jednoduchých případech bezodkladně, v ostatních případech do 60 dnů od zahájení řízení, ve zvláště složitých případech do 90 dnů od zahájení řízení.

DALŠÍ ÚČASTNÍCI (DOTČENÍ) ŘEŠENÍ ŽIVOTNÍ SITUACE

- Vždy vlastník (vlastníci) pozemku, na kterém dřevina (dřeviny) roste.
- Vždy obec, na jejímž území se má kácet.
- Nájemce, uživatel pozemku.
- Spolek pro ochranu přírody a krajiny, je-li do tohoto typu správních řízení u orgánu ochrany přírody (obce) přihlášen.
- Další osoby, kterých by se mohlo kácení dřevin eventuálně dotknout (např. v některých případech vlastníci sousedních pozemků, správci sítí).

KONTROLNÍ A SANKČNÍ PRAVOMOCI

- Podle § 87 odst. 2 písm. e) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 20 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že poškodí nebo bez povolení pokácí dřevinu rostoucí mimo les.
- Podle § 87 odst. 3 písm. d) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 100 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že pokácí bez povolení nebo závažně poškodí skupinu dřevin rostoucích mimo les.
- Podle § 88 odst. 1 písm. c) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 1 000 000 Kč právnické osobě nebo fyzické osobě při výkonu podnikatelské činnosti, která se dopustí protiprávního jednání tím, že poškodí nebo zničí bez povolení dřevinu nebo skupinu dřevin rostoucích mimo les.

DALŠÍ INFORMACE

Při povolování kácení dřevin rostoucích mimo les lze využít tyto metodické pokyny Ministerstva životního prostředí:
- Metodický pokyn k aplikaci § 8 a 9 zákona o ochraně přírody a krajiny upravujících povolení ke kácení dřevin rostoucích mimo les a náhradní výsadbu a odvody
- Věstník MŽP č. 5/2014
- Metodické doporučení k aplikaci některých ustanovení vyhlášky č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení
- Věstník MŽP č. 8/2013
- Metodická instrukce pro zajišťování agendy ochrany dřevin rostoucích mimo les v okolí nadzemních vedení elektrizační soustavy
- Věstník MŽP č. 7/2013

OPRAVNÉ PROSTŘEDKY

Proti rozhodnutí o (ne)povolení kácení se lze odvolat k příslušnému krajskému úřadu, odboru životního prostředí.

SOUVISEJÍCÍ PRÁVNÍ PŘEDPISY

- § 7 až § 9 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů
- § 46 a § 47 zákona č. 114/1992 Sb. (památné stromy)
- vyhláška č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, ve znění vyhlášky č. 222/2014 Sb.
- související právní předpisy, ze kterých vyplývá veřejný zájem na kácení dřevin v určitých situacích (zákon o pozemních komunikacích, zákon o dráhách, památkový zákon) nebo speciální oprávnění ke kácení dřevin (vodní zákon, energetický zákon)

 

Kde, s kým a kdy můžete tuto situaci řešit

MěÚ Šluknov, nám. Míru 1, 407 77 Šluknov

Odbor rozvoje a životního prostředí (1. patro, dveře č. 11)

Jan Dvořák, DiS.

Tel.: 412 315 333, e-mail: dvorak@mesto-sluknov.cz

Po a St: 7:30 - 11:30 a 12:30 - 16:30, ostatní dny po telefonické domluvě

Jaké doklady je třeba doložit

Je nutné předložit Žádost o povolení kácení dřevin rostoucích mimo les, kterou naleznete zde. V žádosti musí být uvedeno jméno a příjemní žadatele, katastrální území a číslo pozemku a specifikace dřevin (druh, počet kusů, obvod kmene). Dále je třeba doložit situační zákres dřevin a vlastnická práva či nájemního nebo uživatelského vztahu žadatele k pozemku, pokud jej nelze doložit v katastru nemovitostí. Písemný souhlas vlastníka pozemku, pokud není žadatelem.

Odbor správy majetku

Kácení dřevin rostoucích mimo les

ZÁKLADNÍ INFORMACE, POPIS PROBLÉMU

Dřeviny rostoucí mimo les plní v krajině řadu funkcí (společenských i ekologických) a jsou zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, chráněny před poškozováním a ničením. Ke kácení dřevin rostoucích mimo les je proto třeba povolení orgánu ochrany přírody, pokud nejde o případy, kdy je kácení od povolení osvobozeno. Kácení lesních dřevin se řídí pravidly stanovenými zákonem č. 289/1995 Sb., o lesích.

JAKÉ SKUTEČNOSTI ORGÁN OCHRANY PŘÍRODY PŘI POVOLOVÁNÍ KÁCENÍ POSUZUJE

Povolení může orgán ochrany přírody vydat jen ze závažných důvodů po vyhodnocení funkčního a estetického významu dřevin.

Povolení ke kácení dřevin na silničních pozemcích může orgán ochrany přírody vydat jen po dohodě se silničním správním úřadem a povolení ke kácení dřevin u železničních drah může orgán ochrany přírody vydat jen po dohodě s drážním správním úřadem. Dohodou se rozumí vyjádření silničního nebo drážního správního úřadu, cílem je nalézt soulad mezi veřejným zájmem na ochraně dřevin a na zajištění bezpečného provozu na pozemních komunikacích resp. na dráze.

KDY NENÍ POVOLENÍ KE KÁCENÍ TŘEBA

1) Povolení ke kácení dřevin není třeba
- z důvodů pěstebních,
- při údržbě břehových porostů prováděné při správě vodních toků,
- k odstraňování dřevin v ochranném pásmu zařízení elektrizační a plynárenské soustavy prováděném při provozování těchto soustav a
- z důvodů zdravotních.
- ve všech těchto případech postačí ke kácení dřevin oznámení orgánu ochrany přírody, a to nejméně 15 dnů předem. Orgán ochrany přírody může oznámené kácení pozastavit, omezit nebo zakázat, pokud odporuje požadavkům na ochranu dřevin.

2) Povolení ke kácení dřevin, za předpokladu, že tyto nejsou součástí významného krajinného prvku nebo stromořadí, se dále nevyžaduje
- pro dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí,
- pro zapojené porosty dřevin, pokud celková plocha kácených zapojených porostů dřevin nepřesahuje 40 m2,
- pro dřeviny pěstované na pozemcích vedených v katastru nemovitostí ve způsobu využití jako plantáž dřevin,
- pro ovocné dřeviny rostoucí na pozemcích v zastavěném území evidovaných v katastru nemovitostí jako druh pozemku zahrada, zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň.

3) Povolení není třeba ke kácení dřevin, je-li jejich stavem zřejmě a bezprostředně ohrožen život či zdraví nebo hrozí-li škoda značného rozsahu (tzv. havarijní kácení). Ten, kdo za těchto podmínek provede kácení, oznámí je orgánu ochrany přírody do 15 dnů od provedení kácení.

KDO JE OPRÁVNĚN V TÉTO VĚCI JEDNAT

Žádost o povolení kácení může podat vlastník pozemku, nájemce nebo jiný uživatel pozemku. Podává-li žádost jiný žadatel, než je vlastník pozemku, je třeba doložit písemný souhlas vlastníka s kácením.

JEDNOTLIVÉ KROKY (POSTUP) ŘEŠENÍ

- Podání žádosti o povolení kácení s náležitostmi dle § 4 odst. 1 vyhlášky č. 189/2013 Sb.
- Podání oznámení o kácení dřevin s náležitostmi dle § 4 odst. 2 vyhlášky č. 189/2013 Sb.

DOTČENÉ INSTITUCE

- Orgány ochrany přírody: obecní úřad, obecní úřad obce s rozšířenou působností, správa národního parku, krajský úřad - odbor životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny, Česká inspekce životního prostředí.
- Silniční správní úřad, drážní úřad, orgány památkové péče, správci sítí (energetických, telekomunikačních), správci vodních toků.

 

FORMULÁŘE, VZORY

Náležitosti žádosti o kácení a náležitosti oznámení kácení jsou uvedeny ve vyhlášce č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení:

1. Žádost o povolení ke kácení dřevin musí vedle obecných náležitostí podání podle správního řádu obsahovat:
a) označení katastrálního území a parcely, na které se dřeviny nachází, stručný popis umístění dřevin a situační zákres,
b) doložení vlastnického práva či nájemního nebo uživatelského vztahu žadatele k příslušným pozemkům, nelze-li je ověřit v katastru nemovitostí, včetně písemného souhlasu vlastníka pozemku s kácením, není-li žadatelem vlastník pozemku,
c) specifikaci dřevin, které mají být káceny, zejména druhy, popřípadě rody dřevin, jejich počet a obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí; pro kácení zapojených porostů dřevin lze namísto počtu kácených dřevin uvést výměru kácené plochy s uvedením druhového, popřípadě rodového zastoupení dřevin a
d) zdůvodnění žádosti.

2. Oznámení o kácení dřevin musí vedle obecných náležitostí podání podle správního řádu obsahovat:
a) označení katastrálního území a parcely, na které se dřeviny nachází, stručný popis umístění dřevin a situační zákres,
b) doložení vlastnického práva, či nájemního nebo uživatelského vztahu oznamovatele k příslušným pozemkům, nelze-li je ověřit v katastru nemovitostí, včetně souhlasu vlastníka pozemku s kácením, není-li žadatelem vlastník pozemku, s výjimkou postupu podle § 8 odst. 4 zákona a s výjimkou kácení dřevin při údržbě břehových porostů prováděné při správě vodních toků a při odstraňování dřevin v ochranném pásmu zařízení elektrizační a plynárenské soustavy prováděném při provozování těchto soustav,
c) specifikaci dřevin, které mají být káceny nebo byly pokáceny, zejména druhy, popřípadě rody dřevin, jejich počet a obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí; pro kácení zapojených porostů dřevin lze namísto počtu kácených dřevin uvést výměru kácené plochy s uvedením druhového, popřípadě rodového zastoupení dřevin,
d) zdůvodnění oznámení a
e) v případě kácení dřevin podle § 8 odst. 4 zákona (havarijní kácení) doložení skutečností nasvědčujících tomu, že byly splněny podmínky pro tento postup.

SPRÁVNÍ A JINÉ POPLATKY

Vydání povolení ke kácení dřevin není zpoplatněno. Správnímu poplatku podléhá místní šetření (500 Kč za hodinu), je-li v daném případě orgánem ochrany přírody nařízeno.

V případě nutnosti uspořádání místního šetření 500 Kč za každou započatou hodinu místního šetření.

KTERÝ ORGÁN OBCE ROZHODUJE O DANÉ ŽIVOTNÍ SITUACI

- Obecní úřady (s výjimkou území národních parků, národních přírodních rezervací, národních přírodních památek, přírodních rezervací, přírodních památek a ochranných pásem těchto zvláště chráněných území) povolují kácení dřevin, ukládají náhradní výsadbu a vedou přehled pozemků vhodných k náhradní výsadbě.

- Krajské úřady - povolují kácení v přírodních rezervacích a přírodních památkách a jejich ochranných pásmech (mimo území chráněných krajinných oblastí, národních parků a jejich ochranných pásem, mimo vojenské újezdy a pozemky, které tvoří součást objektů důležitých pro obranu státu).

- Správy národních parků - povolují kácení v NP.

- Obecní úřady obcí s rozšířenou působností ve svém správním obvodu, nejde-li o zvláště chráněná území nebo jejich ochranná pásma - přijímají oznámení o kácení dřevin a rozhodují o pozastavení, omezení nebo zákazu kácení dřevin podle § 8 odst. 2 a 4 zákona.

ZVEŘEJŇOVÁNÍ (SMLUV, DOTČENÝCH DOKUMENTŮ ATD.)

-

LHŮTY PRO VYŘÍZENÍ

Povolení ke kácení dřevin vydává orgán ochrany přírody v jednoduchých případech bezodkladně, v ostatních případech do 60 dnů od zahájení řízení, ve zvláště složitých případech do 90 dnů od zahájení řízení.

DALŠÍ ÚČASTNÍCI (DOTČENÍ) ŘEŠENÍ ŽIVOTNÍ SITUACE

- Vždy vlastník (vlastníci) pozemku, na kterém dřevina (dřeviny) roste.
- Vždy obec, na jejímž území se má kácet.
- Nájemce, uživatel pozemku.
- Spolek pro ochranu přírody a krajiny, je-li do tohoto typu správních řízení u orgánu ochrany přírody (obce) přihlášen.
- Další osoby, kterých by se mohlo kácení dřevin eventuálně dotknout (např. v některých případech vlastníci sousedních pozemků, správci sítí).

KONTROLNÍ A SANKČNÍ PRAVOMOCI

- Podle § 87 odst. 2 písm. e) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 20 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že poškodí nebo bez povolení pokácí dřevinu rostoucí mimo les.
- Podle § 87 odst. 3 písm. d) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 100 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že pokácí bez povolení nebo závažně poškodí skupinu dřevin rostoucích mimo les.
- Podle § 88 odst. 1 písm. c) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 1 000 000 Kč právnické osobě nebo fyzické osobě při výkonu podnikatelské činnosti, která se dopustí protiprávního jednání tím, že poškodí nebo zničí bez povolení dřevinu nebo skupinu dřevin rostoucích mimo les.

DALŠÍ INFORMACE

Při povolování kácení dřevin rostoucích mimo les lze využít tyto metodické pokyny Ministerstva životního prostředí:
- Metodický pokyn k aplikaci § 8 a 9 zákona o ochraně přírody a krajiny upravujících povolení ke kácení dřevin rostoucích mimo les a náhradní výsadbu a odvody
- Věstník MŽP č. 5/2014
- Metodické doporučení k aplikaci některých ustanovení vyhlášky č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení
- Věstník MŽP č. 8/2013
- Metodická instrukce pro zajišťování agendy ochrany dřevin rostoucích mimo les v okolí nadzemních vedení elektrizační soustavy
- Věstník MŽP č. 7/2013

OPRAVNÉ PROSTŘEDKY

Proti rozhodnutí o (ne)povolení kácení se lze odvolat k příslušnému krajskému úřadu, odboru životního prostředí.

SOUVISEJÍCÍ PRÁVNÍ PŘEDPISY

- § 7 až § 9 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů
- § 46 a § 47 zákona č. 114/1992 Sb. (památné stromy)
- vyhláška č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, ve znění vyhlášky č. 222/2014 Sb.
- související právní předpisy, ze kterých vyplývá veřejný zájem na kácení dřevin v určitých situacích (zákon o pozemních komunikacích, zákon o dráhách, památkový zákon) nebo speciální oprávnění ke kácení dřevin (vodní zákon, energetický zákon)

 

Kde, s kým a kdy můžete tuto situaci řešit

MěÚ Šluknov, nám. Míru 1, 407 77 Šluknov

Odbor rozvoje a životního prostředí (1. patro, dveře č. 11)

Jan Dvořák, DiS.

Tel.: 412 315 333, e-mail: dvorak@mesto-sluknov.cz

Po a St: 7:30 - 11:30 a 12:30 - 16:30, ostatní dny po telefonické domluvě

Jaké doklady je třeba doložit

Je nutné předložit Žádost o povolení kácení dřevin rostoucích mimo les, kterou naleznete zde. V žádosti musí být uvedeno jméno a příjemní žadatele, katastrální území a číslo pozemku a specifikace dřevin (druh, počet kusů, obvod kmene). Dále je třeba doložit situační zákres dřevin a vlastnická práva či nájemního nebo uživatelského vztahu žadatele k pozemku, pokud jej nelze doložit v katastru nemovitostí. Písemný souhlas vlastníka pozemku, pokud není žadatelem.

Kultura a cestovní ruch

Kácení dřevin rostoucích mimo les

ZÁKLADNÍ INFORMACE, POPIS PROBLÉMU

Dřeviny rostoucí mimo les plní v krajině řadu funkcí (společenských i ekologických) a jsou zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, chráněny před poškozováním a ničením. Ke kácení dřevin rostoucích mimo les je proto třeba povolení orgánu ochrany přírody, pokud nejde o případy, kdy je kácení od povolení osvobozeno. Kácení lesních dřevin se řídí pravidly stanovenými zákonem č. 289/1995 Sb., o lesích.

JAKÉ SKUTEČNOSTI ORGÁN OCHRANY PŘÍRODY PŘI POVOLOVÁNÍ KÁCENÍ POSUZUJE

Povolení může orgán ochrany přírody vydat jen ze závažných důvodů po vyhodnocení funkčního a estetického významu dřevin.

Povolení ke kácení dřevin na silničních pozemcích může orgán ochrany přírody vydat jen po dohodě se silničním správním úřadem a povolení ke kácení dřevin u železničních drah může orgán ochrany přírody vydat jen po dohodě s drážním správním úřadem. Dohodou se rozumí vyjádření silničního nebo drážního správního úřadu, cílem je nalézt soulad mezi veřejným zájmem na ochraně dřevin a na zajištění bezpečného provozu na pozemních komunikacích resp. na dráze.

KDY NENÍ POVOLENÍ KE KÁCENÍ TŘEBA

1) Povolení ke kácení dřevin není třeba
- z důvodů pěstebních,
- při údržbě břehových porostů prováděné při správě vodních toků,
- k odstraňování dřevin v ochranném pásmu zařízení elektrizační a plynárenské soustavy prováděném při provozování těchto soustav a
- z důvodů zdravotních.
- ve všech těchto případech postačí ke kácení dřevin oznámení orgánu ochrany přírody, a to nejméně 15 dnů předem. Orgán ochrany přírody může oznámené kácení pozastavit, omezit nebo zakázat, pokud odporuje požadavkům na ochranu dřevin.

2) Povolení ke kácení dřevin, za předpokladu, že tyto nejsou součástí významného krajinného prvku nebo stromořadí, se dále nevyžaduje
- pro dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí,
- pro zapojené porosty dřevin, pokud celková plocha kácených zapojených porostů dřevin nepřesahuje 40 m2,
- pro dřeviny pěstované na pozemcích vedených v katastru nemovitostí ve způsobu využití jako plantáž dřevin,
- pro ovocné dřeviny rostoucí na pozemcích v zastavěném území evidovaných v katastru nemovitostí jako druh pozemku zahrada, zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň.

3) Povolení není třeba ke kácení dřevin, je-li jejich stavem zřejmě a bezprostředně ohrožen život či zdraví nebo hrozí-li škoda značného rozsahu (tzv. havarijní kácení). Ten, kdo za těchto podmínek provede kácení, oznámí je orgánu ochrany přírody do 15 dnů od provedení kácení.

KDO JE OPRÁVNĚN V TÉTO VĚCI JEDNAT

Žádost o povolení kácení může podat vlastník pozemku, nájemce nebo jiný uživatel pozemku. Podává-li žádost jiný žadatel, než je vlastník pozemku, je třeba doložit písemný souhlas vlastníka s kácením.

JEDNOTLIVÉ KROKY (POSTUP) ŘEŠENÍ

- Podání žádosti o povolení kácení s náležitostmi dle § 4 odst. 1 vyhlášky č. 189/2013 Sb.
- Podání oznámení o kácení dřevin s náležitostmi dle § 4 odst. 2 vyhlášky č. 189/2013 Sb.

DOTČENÉ INSTITUCE

- Orgány ochrany přírody: obecní úřad, obecní úřad obce s rozšířenou působností, správa národního parku, krajský úřad - odbor životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny, Česká inspekce životního prostředí.
- Silniční správní úřad, drážní úřad, orgány památkové péče, správci sítí (energetických, telekomunikačních), správci vodních toků.

 

FORMULÁŘE, VZORY

Náležitosti žádosti o kácení a náležitosti oznámení kácení jsou uvedeny ve vyhlášce č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení:

1. Žádost o povolení ke kácení dřevin musí vedle obecných náležitostí podání podle správního řádu obsahovat:
a) označení katastrálního území a parcely, na které se dřeviny nachází, stručný popis umístění dřevin a situační zákres,
b) doložení vlastnického práva či nájemního nebo uživatelského vztahu žadatele k příslušným pozemkům, nelze-li je ověřit v katastru nemovitostí, včetně písemného souhlasu vlastníka pozemku s kácením, není-li žadatelem vlastník pozemku,
c) specifikaci dřevin, které mají být káceny, zejména druhy, popřípadě rody dřevin, jejich počet a obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí; pro kácení zapojených porostů dřevin lze namísto počtu kácených dřevin uvést výměru kácené plochy s uvedením druhového, popřípadě rodového zastoupení dřevin a
d) zdůvodnění žádosti.

2. Oznámení o kácení dřevin musí vedle obecných náležitostí podání podle správního řádu obsahovat:
a) označení katastrálního území a parcely, na které se dřeviny nachází, stručný popis umístění dřevin a situační zákres,
b) doložení vlastnického práva, či nájemního nebo uživatelského vztahu oznamovatele k příslušným pozemkům, nelze-li je ověřit v katastru nemovitostí, včetně souhlasu vlastníka pozemku s kácením, není-li žadatelem vlastník pozemku, s výjimkou postupu podle § 8 odst. 4 zákona a s výjimkou kácení dřevin při údržbě břehových porostů prováděné při správě vodních toků a při odstraňování dřevin v ochranném pásmu zařízení elektrizační a plynárenské soustavy prováděném při provozování těchto soustav,
c) specifikaci dřevin, které mají být káceny nebo byly pokáceny, zejména druhy, popřípadě rody dřevin, jejich počet a obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí; pro kácení zapojených porostů dřevin lze namísto počtu kácených dřevin uvést výměru kácené plochy s uvedením druhového, popřípadě rodového zastoupení dřevin,
d) zdůvodnění oznámení a
e) v případě kácení dřevin podle § 8 odst. 4 zákona (havarijní kácení) doložení skutečností nasvědčujících tomu, že byly splněny podmínky pro tento postup.

SPRÁVNÍ A JINÉ POPLATKY

Vydání povolení ke kácení dřevin není zpoplatněno. Správnímu poplatku podléhá místní šetření (500 Kč za hodinu), je-li v daném případě orgánem ochrany přírody nařízeno.

V případě nutnosti uspořádání místního šetření 500 Kč za každou započatou hodinu místního šetření.

KTERÝ ORGÁN OBCE ROZHODUJE O DANÉ ŽIVOTNÍ SITUACI

- Obecní úřady (s výjimkou území národních parků, národních přírodních rezervací, národních přírodních památek, přírodních rezervací, přírodních památek a ochranných pásem těchto zvláště chráněných území) povolují kácení dřevin, ukládají náhradní výsadbu a vedou přehled pozemků vhodných k náhradní výsadbě.

- Krajské úřady - povolují kácení v přírodních rezervacích a přírodních památkách a jejich ochranných pásmech (mimo území chráněných krajinných oblastí, národních parků a jejich ochranných pásem, mimo vojenské újezdy a pozemky, které tvoří součást objektů důležitých pro obranu státu).

- Správy národních parků - povolují kácení v NP.

- Obecní úřady obcí s rozšířenou působností ve svém správním obvodu, nejde-li o zvláště chráněná území nebo jejich ochranná pásma - přijímají oznámení o kácení dřevin a rozhodují o pozastavení, omezení nebo zákazu kácení dřevin podle § 8 odst. 2 a 4 zákona.

ZVEŘEJŇOVÁNÍ (SMLUV, DOTČENÝCH DOKUMENTŮ ATD.)

-

LHŮTY PRO VYŘÍZENÍ

Povolení ke kácení dřevin vydává orgán ochrany přírody v jednoduchých případech bezodkladně, v ostatních případech do 60 dnů od zahájení řízení, ve zvláště složitých případech do 90 dnů od zahájení řízení.

DALŠÍ ÚČASTNÍCI (DOTČENÍ) ŘEŠENÍ ŽIVOTNÍ SITUACE

- Vždy vlastník (vlastníci) pozemku, na kterém dřevina (dřeviny) roste.
- Vždy obec, na jejímž území se má kácet.
- Nájemce, uživatel pozemku.
- Spolek pro ochranu přírody a krajiny, je-li do tohoto typu správních řízení u orgánu ochrany přírody (obce) přihlášen.
- Další osoby, kterých by se mohlo kácení dřevin eventuálně dotknout (např. v některých případech vlastníci sousedních pozemků, správci sítí).

KONTROLNÍ A SANKČNÍ PRAVOMOCI

- Podle § 87 odst. 2 písm. e) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 20 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že poškodí nebo bez povolení pokácí dřevinu rostoucí mimo les.
- Podle § 87 odst. 3 písm. d) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 100 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že pokácí bez povolení nebo závažně poškodí skupinu dřevin rostoucích mimo les.
- Podle § 88 odst. 1 písm. c) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 1 000 000 Kč právnické osobě nebo fyzické osobě při výkonu podnikatelské činnosti, která se dopustí protiprávního jednání tím, že poškodí nebo zničí bez povolení dřevinu nebo skupinu dřevin rostoucích mimo les.

DALŠÍ INFORMACE

Při povolování kácení dřevin rostoucích mimo les lze využít tyto metodické pokyny Ministerstva životního prostředí:
- Metodický pokyn k aplikaci § 8 a 9 zákona o ochraně přírody a krajiny upravujících povolení ke kácení dřevin rostoucích mimo les a náhradní výsadbu a odvody
- Věstník MŽP č. 5/2014
- Metodické doporučení k aplikaci některých ustanovení vyhlášky č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení
- Věstník MŽP č. 8/2013
- Metodická instrukce pro zajišťování agendy ochrany dřevin rostoucích mimo les v okolí nadzemních vedení elektrizační soustavy
- Věstník MŽP č. 7/2013

OPRAVNÉ PROSTŘEDKY

Proti rozhodnutí o (ne)povolení kácení se lze odvolat k příslušnému krajskému úřadu, odboru životního prostředí.

SOUVISEJÍCÍ PRÁVNÍ PŘEDPISY

- § 7 až § 9 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů
- § 46 a § 47 zákona č. 114/1992 Sb. (památné stromy)
- vyhláška č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, ve znění vyhlášky č. 222/2014 Sb.
- související právní předpisy, ze kterých vyplývá veřejný zájem na kácení dřevin v určitých situacích (zákon o pozemních komunikacích, zákon o dráhách, památkový zákon) nebo speciální oprávnění ke kácení dřevin (vodní zákon, energetický zákon)

 

Kde, s kým a kdy můžete tuto situaci řešit

MěÚ Šluknov, nám. Míru 1, 407 77 Šluknov

Odbor rozvoje a životního prostředí (1. patro, dveře č. 11)

Jan Dvořák, DiS.

Tel.: 412 315 333, e-mail: dvorak@mesto-sluknov.cz

Po a St: 7:30 - 11:30 a 12:30 - 16:30, ostatní dny po telefonické domluvě

Jaké doklady je třeba doložit

Je nutné předložit Žádost o povolení kácení dřevin rostoucích mimo les, kterou naleznete zde. V žádosti musí být uvedeno jméno a příjemní žadatele, katastrální území a číslo pozemku a specifikace dřevin (druh, počet kusů, obvod kmene). Dále je třeba doložit situační zákres dřevin a vlastnická práva či nájemního nebo uživatelského vztahu žadatele k pozemku, pokud jej nelze doložit v katastru nemovitostí. Písemný souhlas vlastníka pozemku, pokud není žadatelem.

Odbor stavební úřad

Kácení dřevin rostoucích mimo les

ZÁKLADNÍ INFORMACE, POPIS PROBLÉMU

Dřeviny rostoucí mimo les plní v krajině řadu funkcí (společenských i ekologických) a jsou zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, chráněny před poškozováním a ničením. Ke kácení dřevin rostoucích mimo les je proto třeba povolení orgánu ochrany přírody, pokud nejde o případy, kdy je kácení od povolení osvobozeno. Kácení lesních dřevin se řídí pravidly stanovenými zákonem č. 289/1995 Sb., o lesích.

JAKÉ SKUTEČNOSTI ORGÁN OCHRANY PŘÍRODY PŘI POVOLOVÁNÍ KÁCENÍ POSUZUJE

Povolení může orgán ochrany přírody vydat jen ze závažných důvodů po vyhodnocení funkčního a estetického významu dřevin.

Povolení ke kácení dřevin na silničních pozemcích může orgán ochrany přírody vydat jen po dohodě se silničním správním úřadem a povolení ke kácení dřevin u železničních drah může orgán ochrany přírody vydat jen po dohodě s drážním správním úřadem. Dohodou se rozumí vyjádření silničního nebo drážního správního úřadu, cílem je nalézt soulad mezi veřejným zájmem na ochraně dřevin a na zajištění bezpečného provozu na pozemních komunikacích resp. na dráze.

KDY NENÍ POVOLENÍ KE KÁCENÍ TŘEBA

1) Povolení ke kácení dřevin není třeba
- z důvodů pěstebních,
- při údržbě břehových porostů prováděné při správě vodních toků,
- k odstraňování dřevin v ochranném pásmu zařízení elektrizační a plynárenské soustavy prováděném při provozování těchto soustav a
- z důvodů zdravotních.
- ve všech těchto případech postačí ke kácení dřevin oznámení orgánu ochrany přírody, a to nejméně 15 dnů předem. Orgán ochrany přírody může oznámené kácení pozastavit, omezit nebo zakázat, pokud odporuje požadavkům na ochranu dřevin.

2) Povolení ke kácení dřevin, za předpokladu, že tyto nejsou součástí významného krajinného prvku nebo stromořadí, se dále nevyžaduje
- pro dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí,
- pro zapojené porosty dřevin, pokud celková plocha kácených zapojených porostů dřevin nepřesahuje 40 m2,
- pro dřeviny pěstované na pozemcích vedených v katastru nemovitostí ve způsobu využití jako plantáž dřevin,
- pro ovocné dřeviny rostoucí na pozemcích v zastavěném území evidovaných v katastru nemovitostí jako druh pozemku zahrada, zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň.

3) Povolení není třeba ke kácení dřevin, je-li jejich stavem zřejmě a bezprostředně ohrožen život či zdraví nebo hrozí-li škoda značného rozsahu (tzv. havarijní kácení). Ten, kdo za těchto podmínek provede kácení, oznámí je orgánu ochrany přírody do 15 dnů od provedení kácení.

KDO JE OPRÁVNĚN V TÉTO VĚCI JEDNAT

Žádost o povolení kácení může podat vlastník pozemku, nájemce nebo jiný uživatel pozemku. Podává-li žádost jiný žadatel, než je vlastník pozemku, je třeba doložit písemný souhlas vlastníka s kácením.

JEDNOTLIVÉ KROKY (POSTUP) ŘEŠENÍ

- Podání žádosti o povolení kácení s náležitostmi dle § 4 odst. 1 vyhlášky č. 189/2013 Sb.
- Podání oznámení o kácení dřevin s náležitostmi dle § 4 odst. 2 vyhlášky č. 189/2013 Sb.

DOTČENÉ INSTITUCE

- Orgány ochrany přírody: obecní úřad, obecní úřad obce s rozšířenou působností, správa národního parku, krajský úřad - odbor životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny, Česká inspekce životního prostředí.
- Silniční správní úřad, drážní úřad, orgány památkové péče, správci sítí (energetických, telekomunikačních), správci vodních toků.

 

FORMULÁŘE, VZORY

Náležitosti žádosti o kácení a náležitosti oznámení kácení jsou uvedeny ve vyhlášce č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení:

1. Žádost o povolení ke kácení dřevin musí vedle obecných náležitostí podání podle správního řádu obsahovat:
a) označení katastrálního území a parcely, na které se dřeviny nachází, stručný popis umístění dřevin a situační zákres,
b) doložení vlastnického práva či nájemního nebo uživatelského vztahu žadatele k příslušným pozemkům, nelze-li je ověřit v katastru nemovitostí, včetně písemného souhlasu vlastníka pozemku s kácením, není-li žadatelem vlastník pozemku,
c) specifikaci dřevin, které mají být káceny, zejména druhy, popřípadě rody dřevin, jejich počet a obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí; pro kácení zapojených porostů dřevin lze namísto počtu kácených dřevin uvést výměru kácené plochy s uvedením druhového, popřípadě rodového zastoupení dřevin a
d) zdůvodnění žádosti.

2. Oznámení o kácení dřevin musí vedle obecných náležitostí podání podle správního řádu obsahovat:
a) označení katastrálního území a parcely, na které se dřeviny nachází, stručný popis umístění dřevin a situační zákres,
b) doložení vlastnického práva, či nájemního nebo uživatelského vztahu oznamovatele k příslušným pozemkům, nelze-li je ověřit v katastru nemovitostí, včetně souhlasu vlastníka pozemku s kácením, není-li žadatelem vlastník pozemku, s výjimkou postupu podle § 8 odst. 4 zákona a s výjimkou kácení dřevin při údržbě břehových porostů prováděné při správě vodních toků a při odstraňování dřevin v ochranném pásmu zařízení elektrizační a plynárenské soustavy prováděném při provozování těchto soustav,
c) specifikaci dřevin, které mají být káceny nebo byly pokáceny, zejména druhy, popřípadě rody dřevin, jejich počet a obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí; pro kácení zapojených porostů dřevin lze namísto počtu kácených dřevin uvést výměru kácené plochy s uvedením druhového, popřípadě rodového zastoupení dřevin,
d) zdůvodnění oznámení a
e) v případě kácení dřevin podle § 8 odst. 4 zákona (havarijní kácení) doložení skutečností nasvědčujících tomu, že byly splněny podmínky pro tento postup.

SPRÁVNÍ A JINÉ POPLATKY

Vydání povolení ke kácení dřevin není zpoplatněno. Správnímu poplatku podléhá místní šetření (500 Kč za hodinu), je-li v daném případě orgánem ochrany přírody nařízeno.

V případě nutnosti uspořádání místního šetření 500 Kč za každou započatou hodinu místního šetření.

KTERÝ ORGÁN OBCE ROZHODUJE O DANÉ ŽIVOTNÍ SITUACI

- Obecní úřady (s výjimkou území národních parků, národních přírodních rezervací, národních přírodních památek, přírodních rezervací, přírodních památek a ochranných pásem těchto zvláště chráněných území) povolují kácení dřevin, ukládají náhradní výsadbu a vedou přehled pozemků vhodných k náhradní výsadbě.

- Krajské úřady - povolují kácení v přírodních rezervacích a přírodních památkách a jejich ochranných pásmech (mimo území chráněných krajinných oblastí, národních parků a jejich ochranných pásem, mimo vojenské újezdy a pozemky, které tvoří součást objektů důležitých pro obranu státu).

- Správy národních parků - povolují kácení v NP.

- Obecní úřady obcí s rozšířenou působností ve svém správním obvodu, nejde-li o zvláště chráněná území nebo jejich ochranná pásma - přijímají oznámení o kácení dřevin a rozhodují o pozastavení, omezení nebo zákazu kácení dřevin podle § 8 odst. 2 a 4 zákona.

ZVEŘEJŇOVÁNÍ (SMLUV, DOTČENÝCH DOKUMENTŮ ATD.)

-

LHŮTY PRO VYŘÍZENÍ

Povolení ke kácení dřevin vydává orgán ochrany přírody v jednoduchých případech bezodkladně, v ostatních případech do 60 dnů od zahájení řízení, ve zvláště složitých případech do 90 dnů od zahájení řízení.

DALŠÍ ÚČASTNÍCI (DOTČENÍ) ŘEŠENÍ ŽIVOTNÍ SITUACE

- Vždy vlastník (vlastníci) pozemku, na kterém dřevina (dřeviny) roste.
- Vždy obec, na jejímž území se má kácet.
- Nájemce, uživatel pozemku.
- Spolek pro ochranu přírody a krajiny, je-li do tohoto typu správních řízení u orgánu ochrany přírody (obce) přihlášen.
- Další osoby, kterých by se mohlo kácení dřevin eventuálně dotknout (např. v některých případech vlastníci sousedních pozemků, správci sítí).

KONTROLNÍ A SANKČNÍ PRAVOMOCI

- Podle § 87 odst. 2 písm. e) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 20 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že poškodí nebo bez povolení pokácí dřevinu rostoucí mimo les.
- Podle § 87 odst. 3 písm. d) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 100 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že pokácí bez povolení nebo závažně poškodí skupinu dřevin rostoucích mimo les.
- Podle § 88 odst. 1 písm. c) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 1 000 000 Kč právnické osobě nebo fyzické osobě při výkonu podnikatelské činnosti, která se dopustí protiprávního jednání tím, že poškodí nebo zničí bez povolení dřevinu nebo skupinu dřevin rostoucích mimo les.

DALŠÍ INFORMACE

Při povolování kácení dřevin rostoucích mimo les lze využít tyto metodické pokyny Ministerstva životního prostředí:
- Metodický pokyn k aplikaci § 8 a 9 zákona o ochraně přírody a krajiny upravujících povolení ke kácení dřevin rostoucích mimo les a náhradní výsadbu a odvody
- Věstník MŽP č. 5/2014
- Metodické doporučení k aplikaci některých ustanovení vyhlášky č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení
- Věstník MŽP č. 8/2013
- Metodická instrukce pro zajišťování agendy ochrany dřevin rostoucích mimo les v okolí nadzemních vedení elektrizační soustavy
- Věstník MŽP č. 7/2013

OPRAVNÉ PROSTŘEDKY

Proti rozhodnutí o (ne)povolení kácení se lze odvolat k příslušnému krajskému úřadu, odboru životního prostředí.

SOUVISEJÍCÍ PRÁVNÍ PŘEDPISY

- § 7 až § 9 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů
- § 46 a § 47 zákona č. 114/1992 Sb. (památné stromy)
- vyhláška č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, ve znění vyhlášky č. 222/2014 Sb.
- související právní předpisy, ze kterých vyplývá veřejný zájem na kácení dřevin v určitých situacích (zákon o pozemních komunikacích, zákon o dráhách, památkový zákon) nebo speciální oprávnění ke kácení dřevin (vodní zákon, energetický zákon)

 

Kde, s kým a kdy můžete tuto situaci řešit

MěÚ Šluknov, nám. Míru 1, 407 77 Šluknov

Odbor rozvoje a životního prostředí (1. patro, dveře č. 11)

Jan Dvořák, DiS.

Tel.: 412 315 333, e-mail: dvorak@mesto-sluknov.cz

Po a St: 7:30 - 11:30 a 12:30 - 16:30, ostatní dny po telefonické domluvě

Jaké doklady je třeba doložit

Je nutné předložit Žádost o povolení kácení dřevin rostoucích mimo les, kterou naleznete zde. V žádosti musí být uvedeno jméno a příjemní žadatele, katastrální území a číslo pozemku a specifikace dřevin (druh, počet kusů, obvod kmene). Dále je třeba doložit situační zákres dřevin a vlastnická práva či nájemního nebo uživatelského vztahu žadatele k pozemku, pokud jej nelze doložit v katastru nemovitostí. Písemný souhlas vlastníka pozemku, pokud není žadatelem.

Odbor sociálních věcí

Kácení dřevin rostoucích mimo les

ZÁKLADNÍ INFORMACE, POPIS PROBLÉMU

Dřeviny rostoucí mimo les plní v krajině řadu funkcí (společenských i ekologických) a jsou zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, chráněny před poškozováním a ničením. Ke kácení dřevin rostoucích mimo les je proto třeba povolení orgánu ochrany přírody, pokud nejde o případy, kdy je kácení od povolení osvobozeno. Kácení lesních dřevin se řídí pravidly stanovenými zákonem č. 289/1995 Sb., o lesích.

JAKÉ SKUTEČNOSTI ORGÁN OCHRANY PŘÍRODY PŘI POVOLOVÁNÍ KÁCENÍ POSUZUJE

Povolení může orgán ochrany přírody vydat jen ze závažných důvodů po vyhodnocení funkčního a estetického významu dřevin.

Povolení ke kácení dřevin na silničních pozemcích může orgán ochrany přírody vydat jen po dohodě se silničním správním úřadem a povolení ke kácení dřevin u železničních drah může orgán ochrany přírody vydat jen po dohodě s drážním správním úřadem. Dohodou se rozumí vyjádření silničního nebo drážního správního úřadu, cílem je nalézt soulad mezi veřejným zájmem na ochraně dřevin a na zajištění bezpečného provozu na pozemních komunikacích resp. na dráze.

KDY NENÍ POVOLENÍ KE KÁCENÍ TŘEBA

1) Povolení ke kácení dřevin není třeba
- z důvodů pěstebních,
- při údržbě břehových porostů prováděné při správě vodních toků,
- k odstraňování dřevin v ochranném pásmu zařízení elektrizační a plynárenské soustavy prováděném při provozování těchto soustav a
- z důvodů zdravotních.
- ve všech těchto případech postačí ke kácení dřevin oznámení orgánu ochrany přírody, a to nejméně 15 dnů předem. Orgán ochrany přírody může oznámené kácení pozastavit, omezit nebo zakázat, pokud odporuje požadavkům na ochranu dřevin.

2) Povolení ke kácení dřevin, za předpokladu, že tyto nejsou součástí významného krajinného prvku nebo stromořadí, se dále nevyžaduje
- pro dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí,
- pro zapojené porosty dřevin, pokud celková plocha kácených zapojených porostů dřevin nepřesahuje 40 m2,
- pro dřeviny pěstované na pozemcích vedených v katastru nemovitostí ve způsobu využití jako plantáž dřevin,
- pro ovocné dřeviny rostoucí na pozemcích v zastavěném území evidovaných v katastru nemovitostí jako druh pozemku zahrada, zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň.

3) Povolení není třeba ke kácení dřevin, je-li jejich stavem zřejmě a bezprostředně ohrožen život či zdraví nebo hrozí-li škoda značného rozsahu (tzv. havarijní kácení). Ten, kdo za těchto podmínek provede kácení, oznámí je orgánu ochrany přírody do 15 dnů od provedení kácení.

KDO JE OPRÁVNĚN V TÉTO VĚCI JEDNAT

Žádost o povolení kácení může podat vlastník pozemku, nájemce nebo jiný uživatel pozemku. Podává-li žádost jiný žadatel, než je vlastník pozemku, je třeba doložit písemný souhlas vlastníka s kácením.

JEDNOTLIVÉ KROKY (POSTUP) ŘEŠENÍ

- Podání žádosti o povolení kácení s náležitostmi dle § 4 odst. 1 vyhlášky č. 189/2013 Sb.
- Podání oznámení o kácení dřevin s náležitostmi dle § 4 odst. 2 vyhlášky č. 189/2013 Sb.

DOTČENÉ INSTITUCE

- Orgány ochrany přírody: obecní úřad, obecní úřad obce s rozšířenou působností, správa národního parku, krajský úřad - odbor životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny, Česká inspekce životního prostředí.
- Silniční správní úřad, drážní úřad, orgány památkové péče, správci sítí (energetických, telekomunikačních), správci vodních toků.

 

FORMULÁŘE, VZORY

Náležitosti žádosti o kácení a náležitosti oznámení kácení jsou uvedeny ve vyhlášce č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení:

1. Žádost o povolení ke kácení dřevin musí vedle obecných náležitostí podání podle správního řádu obsahovat:
a) označení katastrálního území a parcely, na které se dřeviny nachází, stručný popis umístění dřevin a situační zákres,
b) doložení vlastnického práva či nájemního nebo uživatelského vztahu žadatele k příslušným pozemkům, nelze-li je ověřit v katastru nemovitostí, včetně písemného souhlasu vlastníka pozemku s kácením, není-li žadatelem vlastník pozemku,
c) specifikaci dřevin, které mají být káceny, zejména druhy, popřípadě rody dřevin, jejich počet a obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí; pro kácení zapojených porostů dřevin lze namísto počtu kácených dřevin uvést výměru kácené plochy s uvedením druhového, popřípadě rodového zastoupení dřevin a
d) zdůvodnění žádosti.

2. Oznámení o kácení dřevin musí vedle obecných náležitostí podání podle správního řádu obsahovat:
a) označení katastrálního území a parcely, na které se dřeviny nachází, stručný popis umístění dřevin a situační zákres,
b) doložení vlastnického práva, či nájemního nebo uživatelského vztahu oznamovatele k příslušným pozemkům, nelze-li je ověřit v katastru nemovitostí, včetně souhlasu vlastníka pozemku s kácením, není-li žadatelem vlastník pozemku, s výjimkou postupu podle § 8 odst. 4 zákona a s výjimkou kácení dřevin při údržbě břehových porostů prováděné při správě vodních toků a při odstraňování dřevin v ochranném pásmu zařízení elektrizační a plynárenské soustavy prováděném při provozování těchto soustav,
c) specifikaci dřevin, které mají být káceny nebo byly pokáceny, zejména druhy, popřípadě rody dřevin, jejich počet a obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí; pro kácení zapojených porostů dřevin lze namísto počtu kácených dřevin uvést výměru kácené plochy s uvedením druhového, popřípadě rodového zastoupení dřevin,
d) zdůvodnění oznámení a
e) v případě kácení dřevin podle § 8 odst. 4 zákona (havarijní kácení) doložení skutečností nasvědčujících tomu, že byly splněny podmínky pro tento postup.

SPRÁVNÍ A JINÉ POPLATKY

Vydání povolení ke kácení dřevin není zpoplatněno. Správnímu poplatku podléhá místní šetření (500 Kč za hodinu), je-li v daném případě orgánem ochrany přírody nařízeno.

V případě nutnosti uspořádání místního šetření 500 Kč za každou započatou hodinu místního šetření.

KTERÝ ORGÁN OBCE ROZHODUJE O DANÉ ŽIVOTNÍ SITUACI

- Obecní úřady (s výjimkou území národních parků, národních přírodních rezervací, národních přírodních památek, přírodních rezervací, přírodních památek a ochranných pásem těchto zvláště chráněných území) povolují kácení dřevin, ukládají náhradní výsadbu a vedou přehled pozemků vhodných k náhradní výsadbě.

- Krajské úřady - povolují kácení v přírodních rezervacích a přírodních památkách a jejich ochranných pásmech (mimo území chráněných krajinných oblastí, národních parků a jejich ochranných pásem, mimo vojenské újezdy a pozemky, které tvoří součást objektů důležitých pro obranu státu).

- Správy národních parků - povolují kácení v NP.

- Obecní úřady obcí s rozšířenou působností ve svém správním obvodu, nejde-li o zvláště chráněná území nebo jejich ochranná pásma - přijímají oznámení o kácení dřevin a rozhodují o pozastavení, omezení nebo zákazu kácení dřevin podle § 8 odst. 2 a 4 zákona.

ZVEŘEJŇOVÁNÍ (SMLUV, DOTČENÝCH DOKUMENTŮ ATD.)

-

LHŮTY PRO VYŘÍZENÍ

Povolení ke kácení dřevin vydává orgán ochrany přírody v jednoduchých případech bezodkladně, v ostatních případech do 60 dnů od zahájení řízení, ve zvláště složitých případech do 90 dnů od zahájení řízení.

DALŠÍ ÚČASTNÍCI (DOTČENÍ) ŘEŠENÍ ŽIVOTNÍ SITUACE

- Vždy vlastník (vlastníci) pozemku, na kterém dřevina (dřeviny) roste.
- Vždy obec, na jejímž území se má kácet.
- Nájemce, uživatel pozemku.
- Spolek pro ochranu přírody a krajiny, je-li do tohoto typu správních řízení u orgánu ochrany přírody (obce) přihlášen.
- Další osoby, kterých by se mohlo kácení dřevin eventuálně dotknout (např. v některých případech vlastníci sousedních pozemků, správci sítí).

KONTROLNÍ A SANKČNÍ PRAVOMOCI

- Podle § 87 odst. 2 písm. e) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 20 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že poškodí nebo bez povolení pokácí dřevinu rostoucí mimo les.
- Podle § 87 odst. 3 písm. d) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 100 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že pokácí bez povolení nebo závažně poškodí skupinu dřevin rostoucích mimo les.
- Podle § 88 odst. 1 písm. c) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, uloží orgán ochrany přírody pokutu ve výši do 1 000 000 Kč právnické osobě nebo fyzické osobě při výkonu podnikatelské činnosti, která se dopustí protiprávního jednání tím, že poškodí nebo zničí bez povolení dřevinu nebo skupinu dřevin rostoucích mimo les.

DALŠÍ INFORMACE

Při povolování kácení dřevin rostoucích mimo les lze využít tyto metodické pokyny Ministerstva životního prostředí:
- Metodický pokyn k aplikaci § 8 a 9 zákona o ochraně přírody a krajiny upravujících povolení ke kácení dřevin rostoucích mimo les a náhradní výsadbu a odvody
- Věstník MŽP č. 5/2014
- Metodické doporučení k aplikaci některých ustanovení vyhlášky č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení
- Věstník MŽP č. 8/2013
- Metodická instrukce pro zajišťování agendy ochrany dřevin rostoucích mimo les v okolí nadzemních vedení elektrizační soustavy
- Věstník MŽP č. 7/2013

OPRAVNÉ PROSTŘEDKY

Proti rozhodnutí o (ne)povolení kácení se lze odvolat k příslušnému krajskému úřadu, odboru životního prostředí.

SOUVISEJÍCÍ PRÁVNÍ PŘEDPISY

- § 7 až § 9 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů
- § 46 a § 47 zákona č. 114/1992 Sb. (památné stromy)
- vyhláška č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, ve znění vyhlášky č. 222/2014 Sb.
- související právní předpisy, ze kterých vyplývá veřejný zájem na kácení dřevin v určitých situacích (zákon o pozemních komunikacích, zákon o dráhách, památkový zákon) nebo speciální oprávnění ke kácení dřevin (vodní zákon, energetický zákon)

 

Kde, s kým a kdy můžete tuto situaci řešit

MěÚ Šluknov, nám. Míru 1, 407 77 Šluknov

Odbor rozvoje a životního prostředí (1. patro, dveře č. 11)

Jan Dvořák, DiS.

Tel.: 412 315 333, e-mail: dvorak@mesto-sluknov.cz

Po a St: 7:30 - 11:30 a 12:30 - 16:30, ostatní dny po telefonické domluvě

Jaké doklady je třeba doložit

Je nutné předložit Žádost o povolení kácení dřevin rostoucích mimo les, kterou naleznete zde. V žádosti musí být uvedeno jméno a příjemní žadatele, katastrální území a číslo pozemku a specifikace dřevin (druh, počet kusů, obvod kmene). Dále je třeba doložit situační zákres dřevin a vlastnická práva či nájemního nebo uživatelského vztahu žadatele k pozemku, pokud jej nelze doložit v katastru nemovitostí. Písemný souhlas vlastníka pozemku, pokud není žadatelem.

Buďte s námi ve spojení