Petice

ZÁKLADNÍ INFORMACE, POPIS PROBLÉMU

Právní systém v České republice umožňuje široké zapojení veřejnosti do kontroly fungování veřejné správy. Záleží samozřejmě zejména na iniciativně konkrétních občanů, zda v praxi využijí svého práva a obrátí se na jednotlivé orgány státu či samosprávy s podnětem, stížností či podepsanou peticí na téma, které je v daný okamžik zajímá.

Podání veřejnosti je vždy posuzováno podle jeho obsahu, nikoli podle toho, jakým způsobem je přípis označen, tedy zda je listina považována za petici, stížnost či "jen" podnět ke změně či projednaní některých konkrétních záležitostí.

Zákon stanoví postup a zejména odlišné lhůty pro vyřizování petic ve smyslu zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním, a pro vyřizování stížností na postup konkrétního správního orgánu či na nevhodné chování konkrétního zaměstnance samosprávy ve správním řízení. Oba zmíněné typy podání se týkají výkonu přenesené působnosti.

Občané obce se mohou na orgány obce obracet také s žádostmi na projednání určité záležitosti, která spadá do samostatné působnosti obce, případně podávat orgánům obce své návrhy, podněty a připomínky (dále jen "podněty") týkající se samostatné působnosti obce. V těchto případech stanoví postup a lhůty pro vyřízení podání zákon o obcích.

Zbývající podání mohou být posouzena jako ostatní stížnosti. Postup pro vyřizování této zbytkové kategorie obdržených podání není upraven zákonem, ale může jej stanovit vnitřní předpis obce . Spadat by sem mohly například stížnosti na postup zaměstnanců obce mimo správní řízení (tj. při výkonu samostatné působnosti obce).

PETICE VE SMYSLU ZÁKONA Č. 85/1990 SB., O PRÁVU PETIČNÍM

Peticí se rozumí jakkoli označené podání, které se týká veřejného nebo jiného společného zájmu, který patří do tzv. přenesené působnosti (například kácení stromů, ochrana ovzduší apod.). Peticí nesmí být zasahováno do nezávislosti soudů, ani nesmí vybízet k porušování zákonů, popírání osobních, politických nebo jiných práv občanů ani k násilí nebo hrubé neslušnosti.

Petice musí být vždy písemná a musí v ní být uvedeno jméno, příjmení a bydliště toho, kdo ji podává (respektive následně také všech osob, které petici podepsaly). Pokud petici podává petiční výbor (není podmínkou), pak zde musí být uvedena jména, příjmení a bydliště všech členů petičního výboru a dále i jméno, příjmení a bydliště toho, kdo je oprávněn členy petičního výboru zastupovat (tento zástupce musí být starší 18 let).

Státní orgán, kterému je petice adresována, je povinen ji přijmout a do 30 dnů písemně odpovědět tomu, kdo petici podal (a nebo tomu, kdo zastupuje petiční výbor). V odpovědi musí být uvedeno stanovisko k obsahu petice, nicméně samozřejmě není povinností státu petici vyhovět. Pokud obsah petice nepatří do působnosti orgánu, kterému byla adresována (a který ji proto přijmul jen proto, že mu byla adresována), je povinen petici do 5 dnů od podání postoupit příslušnému státnímu orgánu a podatele o tom vyrozumět.

STÍŽNOSTI NA NEVHODNÉ CHOVÁNÍ ÚŘEDNÍCH OSOB NEBO NA POSTUP SPRÁVNÍHO ORGÁNU VE SPRÁVNÍM ŘÍZENÍ

Účastníci správního řízení mohou ve smyslu § 175 zákona č. 500/2004 Sb., správního řádu podávat stížnosti na postup správního orgánu nebo na nevhodné chování úředních osob. Stížnost může být podána ústně i písemně u orgánu, který správní řízení vede. Stížnost musí být vyřízena do 60 dnů ode dne podání stížnosti a stěžovatel musí být o vyřízení stížnosti vyrozuměn. Správní řád upravuje i právo stěžovatele, aby způsob vyřízení stížnosti byl přezkoumán nadřízeným správním orgánem. Pokud byla stížnost shledána i jen částečně důvodnou, je správní orgán povinen přijmout opatření k nápravě. O povaze těchto opatření je učiněn záznam do správního spisu; stěžovatel je o nich ovšem vyrozuměn jen tehdy, pokud o to požádal.

PRÁVO OBČANŮ NA PROJEDNÁNÍ URČITÉ ZÁLEŽITOSTI ORGÁNY OBCE

Občané obce jsou dle § 16 odst. 2 písm. f) zákona o obcích oprávněni obracet se na orgány obce rovněž s žádostí o projednání určité záležitosti spadající do samostatné působnosti obce (například nakládání s určitým majetkem obce). Pokud je žádost o projednání podepsána nejméně 0,5 % občanů obce, musí být žádost projednána radou obce nebo zastupitelstvem obce na jejich zasedání a to nejpozději do 60 respektive 90 dnů od podání žádosti (podle toho, zda se žádost týká působnosti rady nebo zastupitelstva obce).

Právo na projednání určité záležitosti orgány obce mají kromě občanů obce také další osoby, které jsou starší 18 let a vlastní na území obce nemovitost, jakož i občané jiných států, pokud jsou starší 18 let a zároveň jsou v obci hlášeni k trvalému pobytu (a pokud tak zároveň stanoví mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána).

PODNĚTY OBČANŮ ADRESOVANÉ ORGÁNŮM OBCE

Občané obce mají dále dle § 16 odst. 2 písm. g) zákona o obcích právo obracet se na orgány obce také se svými návrhy, připomínkami a dalšími podněty (dále zjednodušeně jen podněty). Orgány obce vyřizují tyto podání bezodkladně, nejpozději ve lhůtě 60 (respektive 90) dnů. Stejně jako v případě petic nejsou orgány obce povinny podané žádosti vyhovět, jsou však povinny na každé podání reagovat.

Právo podat podnět mají kromě občanů obce také další osoby, které jsou starší 18 let a vlastní na území obce nemovitost, jakož i občané jiných států, pokud jsou starší 18 let a zároveň jsou v obci hlášeni k trvalému pobytu (a pokud tak zároveň stanoví mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána).

Bližší informace naleznete ve směrnici „Pravidla pro přijímání a vyřizování petic a stížností".

 

Kde, s kým a kdy můžete tuto situaci řešit

MěÚ Šluknov, nám. Míru 1, 407 77 Šluknov

Odbor vedení města

Sekretariát (1. patro, dveře č. 15)

Jaroslava Filipová, DiS.

Tel.: 412 315 304, e-mail: podatelna@mesto-sluknov.cz, filipova@mesto-sluknov.cz, DS: 8jkbbf3

Po a St: 7:30 - 11:30 a 12:30 - 16:30, ostatní dny po telefonické domluvě

 

Jaké doklady je třeba doložit

K podání petice není třeba žádný doklad. Je třeba předložit petici včetně všech zákonných náležitostí.

Správní a jiné poplatky

Nejsou.

 

Buďte s námi ve spojení